Tüketici güvenindeki azalma günden güne artıyor!

Türkiye İstatistik Kurumu ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası işbirliği verilerine göre tüketici güveninde Eylül ayında yeniden başlayan gerileme Ekim ayında da devam ediyor.

Tüketici güvenindeki azalma günden güne artıyor!
Bu içerik 802 kez okundu.
Türkiye İstatistik Kurumu ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası işbirliği ile yürütülen tüketici eğilim anketi sonuçları açıklandı. İki kurum tarafından ortak olarak yürütülen çalışmanın sonuçlarına göre tüketici güven endeksi, Ekim ayında yüzde 0.3 azalma ile, Eylül ayındaki 74.29 değerinden 74.04’e geriledi.  Endeksin 100'den büyük olması tüketici güveninde iyimser durum, 100'den küçük olması ise tüketici güveninde kötümser durum olduğunu gösteriyor.
 
Genel seçimden sonra da düşmüştü

Tüketici güven endeksi geçen yıl genel seçimlerin ardından politik belirsizliğin azalmasıyla Kasım ayında 77.15 değerini almasının ardından düşüş eğilimine girmişti. Ağustos ayında hızlı artışla 74.44 değerini alarak yükseliş eğilimi gösteren Endeks, Eylül'de bir önceki aya göre yüzde 0.2 azalarak 74.29'a gerileyip, yönünü yeniden aşağıya çevirmişti.
 
Hanenin maddi durum beklentisi endeksinde artış

Hanenin maddi durum beklentisi endeksi 94.1 oldu. Hanenin maddi durum beklentisi endeksi bir önceki aya göre yüzde 2.2 artarak Ekim ayında 94.09 oldu. Bu artış, gelecek 12 aylık dönemde hanenin maddi durumunun daha iyi olacağını bekleyenlerin oranının artmasından kaynaklandı.
 
Genel ekonomik durum beklentisi endeksinde azalma

Genel ekonomik durum beklentisi endeksi 101.6 oldu. Eylül ayında 102.92 olan genel ekonomik durum beklentisi endeksi yüzde 1.3 azalarak, Ekim ayında 101.62 oldu. Bu düşüş, gelecek 12 aylık dönemde genel ekonomik durumun daha iyi olacağı yönünde beklentisi olan tüketicilerin sayısının bir önceki aya göre azaldığını gösteriyor.
 
İşsiz sayısı beklentisi endeksinde azalma

İşsiz sayısı beklentisi endeksi 77.2 oldu. İşsiz sayısı beklentisi endeksi bir önceki aya göre yüzde 4.1 azalarak, Ekim ayında 77.16 oldu. Bu azalış, gelecek 12 aylık dönemde işsiz sayısında düşüş bekleyenlerin azalmasından kaynaklandı.

Tasarruf etme ihtimali endeksi yüzde 7.2 arttı. Eylül ayında 21.72 olan endeks, Ekim ayında 23.27 değerine yükseldi. Bu artış, tüketicilerin gelecek 12 aylık dönemde tasarruf etme ihtimallerinin bir önceki aya göre yükseldiğini gösteriyor.(dha)
tüik merkez bankası tüketici güveni
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bakanlıktan Vatandaşlıktan Çıkarılacaklar Listesi
Bakanlıktan Vatandaşlıktan Çıkarılacaklar Listesi
Nusr-Et'in 2017 yılı menüsü..?
Nusr-Et'in 2017 yılı menüsü..?