Kerkük'te İŞİD saldırısı: 13 kişi hayatını kaybetti!

İslami terör örgütü İŞİD, Irak'ın Kerkük kentinde bulunan kamu binalarına gece yarısı eş zamanlı saldırı düzenledi. Meydana gelen saldırıda 13 kişi hayatını kaybetti.

Kerkük'te İŞİD saldırısı: 13 kişi hayatını kaybetti!
Bu içerik 765 kez okundu.

Irak'ın Kerkük kentinde, IŞİD üyeleri beş semtte güvenlik güçlerine ait binalara saldırdı. İki intihar eylemcisi eski emniyet binasını ele geçirdi ve bunun üzerine güvenlik güçleriyle teröristler arasında çatışma çıktı. Musul operasyonuna misilleme yapan terör örgütünün üyeleri, kendilerini havaya uçurdu. Şiddetli çatışmalara sahne olan kentte cuma namazı dahi kılınamadı.

Elektrik santralini hedef aldılar

Gece yarısı saldırıya geçen IŞİD'in Kerkük'teki 'uyuyan hücreleri' de bombalı üç araçla farklı semtlerde eylemler gerçekleştirdi. Örgüt ayrıca, Kerkük’ün kuzeyindeki elektrik santralına yönelik saldırı düzenledi. Tesisin 13 çalışanı öldü. Yerel medya, intihar saldırılarının polis karakolları ve bir elektrik santraline yapıldığını, güvenlik güçlerinin IŞİD militanlarını geri püskürttüğünü bildiriyor. Bir yerel televizyon, kentin üstünden siyah dumanların yükseldiği ve otomatik silah seslerinin duyulduğu görüntüleri ekrana getirdi.

Göçmen kılığında girmişler

Kürt yönetimi lideri Mesut Barzani'nin yayın kuruluşu Rudaw, IŞİD'li teröristlerin göçmen kılığında kente girdiğini ve uyuyan hücrelerinde militanlara katılmasıyla gece saat 03.30'da saldırıların gerçekleştiğini bildiriyor. Etrafı sarılan IŞİD'lilerden altısının kendilerini havaya uçurduğunu belirten Rudaw, Kerkük sokaklarında yürüyen IŞİD'lileri gösteren fotoğrafları paylaştı. Sosyal medyadan Rudaw'a ulaştırılan fotoğraflarda, elleri silahlı IŞİD'li teröristler sokakta ilerliyor. Yayın organı, Aden Mahallesi sakinlerinin IŞİD'liler yüzünden büyük bir panik yaşadığını ve yardım çağrısında bulunduğunu aktardı.

Kent sakinlerinden yardım alıyorlar

Anadolu Ajansı'na bilgi veren polis kaynakları, bazı kent sakinlerinin militanlara yardım ettiğinden şüphelendiklerini söyledi. Polis ayrıca, kent merkezine sızan örgüt militanlarından altısının 1 Haziran semti, eski emniyet binası ve bir otel içerisinde kendisini patlattığını aktardı.

Sokağa çıkma yasağı sürüyor

Kerkük kent merkezindeki sokağa çıkma yasağı sürerken, IŞİD'in keskin nişancılarının çatılarda konuşlandığı görülüyor. Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta yayın yapan El Sumeria gazetesi, polisin bir intihar saldırganını öldürdüğünü, diğer üçünün ise kendini havaya uçurduğunu aktardı.
Arap, Kürt ve Türkmen halkın yaşadığı Kerkük kentinin güvenliğini Peşmergeler sağlıyor. Kentin 55 kilometre güneyinde IŞİD'ın elindeki Havice ilçesi bulunuyor.

Kaynak: AA

ışid kerkük musul terörist anadolu ajansı ırak
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bakanlıktan Vatandaşlıktan Çıkarılacaklar Listesi
Bakanlıktan Vatandaşlıktan Çıkarılacaklar Listesi
Nusr-Et'in 2017 yılı menüsü..?
Nusr-Et'in 2017 yılı menüsü..?