DEAŞ Musul'da 550 aileyi canlı kalkan olarak kullanıyor!

Birleşmiş Milletler (BM) insan hakları yetkilileri tarafından yapılan açıklamaya göre; DEAŞ militanları, Musul'un köylerinden en az 550 aileyi canlı kalkan olarak kullanmak için kente taşıdı.

DEAŞ Musul'da 550 aileyi canlı kalkan olarak kullanıyor!
Bu içerik 351 kez okundu.

Birleşmiş Milletler (BM) insan hakları yetkilileri tarafından yapılan açıklamaya göre; DEAŞ militanları,Musul'un köylerinden en az 550 aileyi canlı kalkan olarak kullanmak için kente taşıdı.

200 bin kişinin kentten kaçması bekleniyor

BM'nin İnsan Hakları biriminden yapılan açıklamaya göre; Musul'da beklenen nüfus hareketi tahminleri, 200 bin kişinin kentten kaçacağını gösteriyor.

40 sivil öldürüldü

BM sözcüsü Ravina Shamdasani, bölgeden gelen "doğrulanmış" bilgiye dayanarak, DEAŞ'ın bir köyde 40 sivili öldürdükleri yolunda bir haberi de soruşturduğunu söyledi. DEAŞ'ın öte yandan Kerkük kent merkezinde 3 Türkmen aileyi rehin aldığı bildirildi.

3 Türkmen aile rehin alındı

AA muhabirinin aktardıklarına göre Irak Türkmen Cephesi Erbil Milletvekili Aydın Maruf, "DEAŞ'in, kent merkezindeki Muhafaza caddesine yakın bir bölgede 3 Türkmen aileyi rehin aldığı bilgisine ulaştık." dedi. Maruf, merkezde güvenlik tedbirlerinin en yüksek seviyeye çıkarıldığını belirterek, kentte tüm giriş ve çıkışların da kapatıldığını söyledi.

Takviye Peşmerge güçleri yardıma gidiyor

Kentteki güvenlik güçlerinin militanları püskürtmede yetersiz kalmasından sonra, Süleymaniye kentinden takviye Peşmerge güçleri ile çevre bölgelerde konuşlanan Irak ordusu ve Şii milis gücü Haşdi Şabinin de kente geldiği ve çatışmalara katıldığı belirtiliyor.

Kaynak: REUTERS ve AA

ışid daeş bm aa ırak musul peşmerge
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Onlar Birlikte Selamlayacaklar
Onlar Birlikte Selamlayacaklar
CHP'nin 2019 Seçimlerindeki Başkan Adayı İlhan KESİCİ Kimdir ?
CHP'nin 2019 Seçimlerindeki Başkan Adayı İlhan KESİCİ Kimdir ?