Binali Yıldırım'dan Başkanlık Açıklaması

Başbakan Binali Yıldırım terör örgütü DAEŞ ve Başkanlık sistemine dair önemli açıklamalarda bulundu.

Binali Yıldırım'dan Başkanlık Açıklaması
Bu içerik 491 kez okundu.

Başbakan Binali Yıldırım,  Afyonkarahisar’da gündemle ilgili değerledirmelerde bulundu.Yıldırım,Irak ve Suriye’deki operasyonlar hakkında “Kimin ne dediğinin önemi yok. Biz sınırlarımızın güvenliğini sağlamak için bundan sonra da aynı şekilde devam edeceğiz” dedi.

 'Terör örgütü yıllardır bizim başımızı ağrıtıyor.'

Başbakan Yıldırım, Afyonkarahisar’da gazetecilerin gündeme dair sorularını yanıtladı. ABD Savunma Bakanı Ashton Carter’ın ‘Türkiye’nin DEAŞ’a karşı icra edilecek operasyonlara katılmasını istiyoruz’ açıklamasının sorulduğu Yıldırım, “Evet, doğru demiş. Biz de aynı şeyi söylüyoruz. Musul’da, Irak’ta olan işlerden Türkiye her yönüyle ilgilidir; çünkü Irak’la bizimle 350 kilometre sınırımız var. Irak topraklarından bu sınırı aşarak, maalesef bölücü terör örgütü yıllardır bizim başımızı ağrıtıyor. Bizim, ülkemizin güvenliğin, barışını korumak için her türlü tedbiri almak gibi bir hakkımız var. Yaptığımız bundan ibarettir. Ayrıca gerek Suriye’nin gerek Irak’ın geleceği en yakından Türkiye’yi ilgilendirir. Türkiye’nin buralarla ilgilenmesi gayet doğaldır. Bunun aksini söylemek aslında normal olmayan bir şeydir” ifadelerini kullandı.

'MHP Genel Başkanı’nın bu konuyu gündeme getirmesi olumlu bir adımdır'

Başbakan Yıldırım, başkanlık sistemi tartışmalarıyla ilgili bir soruyu ise şöyle yanıtladı: “MHP Genel Başkanı’nın bu konuyu gündeme getirmesi olumlu bir adımdır. Kendisine teşekkür ediyoruz. MHP’nin tercihi parlamenter sistemdir ancak olmuyorsa fiili durumun düzeltilmesi de gerekir. Bunu düzeltecek olan da millettir. Ancak millete gitmek için Meclis’te bunun en az 330’la geçmesi gerekiyor. Bu konuda Meclis’in AK Parti’nin getireceği Anayasa teklifine en iyi şekilde değerlendirip, sorunun millete götürülmesinin önünü açacağını düşünüyoruz. Bu yolda da kısa sürede çalışmalarımızı tamamlayıp, teklifimizi yüce Meclis’e sunacağız. Ondan sonraki değerlendirme ve karar önce Meclis’imizin olacak. Meclis’ten geçmesi halinde millete soracağız. Bu meseleyi de böylece Türkiye’nin gündeminden çıkaracağız” diye konuştu.

 

Kaynak: Sözcü

#BinaliYıldırım #başkanlık
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bakanlıktan Vatandaşlıktan Çıkarılacaklar Listesi
Bakanlıktan Vatandaşlıktan Çıkarılacaklar Listesi
Nusr-Et'in 2017 yılı menüsü..?
Nusr-Et'in 2017 yılı menüsü..?