Diplomatik pasaportlu 35 kişi 15 Temmuz’dan sonra Almanya’ya iltica etmiş

Alman Hükümeti 15 Temmuz’dan sonra diplomatik pasaport sahibi 35 kişinin Almanya’ya iltica ettiğini açıkladı

Diplomatik pasaportlu 35 kişi 15 Temmuz’dan sonra Almanya’ya iltica etmiş
Bu içerik 476 kez okundu.

Alman hükümeti, aralarında eş ve çocukların da bulunduğu 35 diplomatik pasaportlunun 15 Temmuz sonrası Almanya’ya iltica ettiğini açıkladı.

Hürriyet’ten Celal Özcan’ın haberine göre, darbe girişimi sonrası kaç kişinin Almanya’ya iltica ettiğini açıklamayan Almanya, spekülasyonlar üzerine ilk defa bir açıklama yaptı. 

Berlin Büyükelçiliği spekülasyonların önüne geçmek için, altısı Dışişleri mensubu, üçü askeri ataşe dokuz kişinin Almanya’daki temsilciliklerden Ankara’ya çağrıldığını, altı Dışişleri mensubundan dördünün Türkiye’ye döndüğünü, ancak üç askeri ataşe ile iki Dışişleri mensubu diplomatın ise Türkiye’ye dönmediğini açıkladı. Büyükelçilik, Türkiye’ye dönmeyen diplomat ve askeri ataşelerin Almanya’ya iltica ettiklerine dair ellerinde bir bilgi bulunmadığının altını çizdi.

İade talepleri inceleniyor

Yeşiller Partisi milletvekili Özcan Mutlu, Türkiye’den kaç diplomatın Almanya’ya iltica ettiğini Alman hükümetine sordu. Hükümet“Türkiye’de başarısız darbe girişiminden sonra 35 diplomat pasaportlu kişi Federal Göç ve Mülteciler Dairesi’ne (BAMF) iltica talebinde bulundu. Bu sayıya eş ve çocukları da dahil” cevabını verdi

Alman Hükümeti, Özcan Mutlu’nun, “Hükümet, Türkiye’nin olası iade talebine karşı nasıl tavır takınıyor?” sorusuna da şu yanıtı verdi:

“Türk hükümetinden Türk vatandaşları için gelen iade talepleri Yüksek Eyalet Mahkemeleri ve Federal Savcılık tarafından tek tek ve derinlemesine inceleniyor. Yüksek Eyalet Mahkemeleri, Türkiye ile Almanya arasında uygulanan 13 Temmuz 1957 Avrupa İade Anlaşması’nın yanında, iade izninde insan hakları yükümlülüklerini de göz önünde bulunduran 2’nci ek protokolü temel alarak karar veriyor. Akabinde hükümetin onayı durumunda da tek tek ve esaslı bir biçimde inceleme yapılıyor.”


kaynak:T24

almanya yeşiller diplomatik pasaport 15 temmuz
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bakanlıktan Vatandaşlıktan Çıkarılacaklar Listesi
Bakanlıktan Vatandaşlıktan Çıkarılacaklar Listesi
Nusr-Et'in 2017 yılı menüsü..?
Nusr-Et'in 2017 yılı menüsü..?