Dink cinayetinde kilit isim tutuklandı

Hrant Dink'in 2007'de öldürülmesiyle ilgili soruşturmada,MİT tırları davasından tutuklu sanık Tuğgeneral Hamza Celepoğlu ve darbe girişimi soruşturmasında tutuklu olan Muharrem Demirkale ve Yavuz Karakaya hakkında tutuklama kararı verildi

Dink cinayetinde kilit isim tutuklandı
Bu içerik 621 kez okundu.

2007 yılında Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in öldürülmesinin ardından başlatılan soruşturmada, meslekten ihraç edilen MİT tırlarının durdurulmasına ilişkin davanın tutuklu sanığı Tuğgeneral Hamza Celepoğlu ile 15 Temmuz darbe girişimi soruşturmasında tutuklanan eski jandarma görevlileri Muharrem Demirkale ve Yavuz Karakaya'nın tutuklanmasına karar verildi.

Muharrem Demirkale, cinayet döneminde İstanbul Jandarma İstihbarat Yüzbaşı idi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu savcılarından Gökalp Kökçü'nün yürüttüğü Dink cinayetine ilişkin soruşturma kapsamında ifadelerinin alınmasının ardından tutuklama istemiyle nöbetçi İstanbul 7. Sulh Ceza Hâkimliği'ne sevk edilen şüphelilerin sorgu işlemi sona erdi.

Nöbetçi hâkimlik, eski Adana Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Celepoğlu ile eski jandarma görevlileri Yüzbaşı Demirkale ve Astsubay Karakaya'nın, "Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) üyeliği" ve "kasten öldürme" suçlarından da tutuklanmasına hükmetti.

Bu şüpheliler Gülen örgütü soruşturmaları kapsamında meslekten ihraç edilmişti.

Suçlamalar

Soruşturmayı yürüten savcı Gökalp Kökçü'nün şüphelilerin mahkemeye sevk edilmesine ilişkin hazırladığı tutanakta, Dink cinayeti soruşturması şüphelilerinden Muharrem Demirkale ile Yavuz Karakaya'nın 15 Temmuz darbe girişimi sırasında, darbeciler safında Jandarma Genel Komutanlığı binası önünde silahlı çatışma sonucunda yakalandıkları ve her iki şüphelinin de Ankara Sulh Ceza Hâkimliği tarafından "darbeye teşebbüs" suçundan tutuklandıkları hatırlatıldı.

Dink'in öldürüldüğü 19 Ocak 2007'de şüpheli Muharrem Demirkale'nin İstanbul Jandarma İstihbarat Şube Müdürlüğü'nde yüzbaşı rütbesi ile TİM Komutanı olarak ve şüpheli Yavuz Karakaya'nın da astsubay rütbesiyle çalıştığı bilgisi verilen yazıda, Dink cinayeti tasarısının geliştirilmesi aşamalarında, hâlen Gülen örgütü üyesi olmak ve MİT tırlarının durdurulması davası nedeniyle tutuklu olan Celepoğlu'nun da Jandarma Genel Komutanlığı İstihbarat Değerlendirme ve Analiz Merkezi'nde amir olarak görev yaptığı aktarıldı. 

Sevk yazısında, şöyle denildi:

"Hrant Dink cinayetinin planlanması ve gerçekleştirilmesi aşamalarında aktif rol oynayan Trabzon ve İstihbarat Jandarma istihbarat görevlilerinin üzerinde üst amiri olarak Hamza Celepoğlu bulunmaktadır. Trabzon Jandarma İstihbarat Şube Müdürlüğü görevlilerince beraberlerinde haber elemanları da olduğu halde, Dink cinayeti tasarısının olgunlaştırılması ve hazırlık evresinde, öldürülen Dink'in Bakırköy'de bulunan konutu ve Beyaz Adım Yayıncılık isimli iş yeri çevresinde bu amaçla keşif faaliyeti yapıldığı 9 Ağustos 2006 tarihinde şüpheli Hamza Celepoğlu, İstihbarat Değerlendirme ve Analiz Merkez amiri olarak Jandarma Genel Komutanlığı'nda görev yapmaktadır. Şüpheli Celepoğlu'nun Dink cinayeti tasarısında ve Trabzon ile İstanbul istihbarat şube müdürlükleri görevlilerince Dink'in öldürülmesi amacıyla yürütülen illegal faaliyetlerden, (bulunduğu konum gereğince) bilgi sahibi olmaması mümkün değildir."

Kilit isim yüzbaşı Muharrem Demirkale

Cinayet yerinde ve Dink’in evinin bulunduğu bölgede olduğu tespit edilen jandarmaların ortak noktasının o dönem İstanbul Jandarma İstihbarat Müdürü olan yüzbaşı Demirkale olduğu ortaya çıkmıştı. Yüzbaşı Demirkale’nin telefon kayıtları incelenmesinin ardından Muharrem Demirkale'nin, cinayet mahallinde olduğu belirlenen jandarma istihbaratçılarıyla cinayet öncesinde olağanüstü biçimde  yoğunlaşan bir telefon trafiği tespit edilmişti.

Cinayet günü öğle saatlerinde Hrant Dink’in Bakırköy’deki evine giden jandarma istihbarata bağlı personel arasında Demirkale'nin de olduğu belirlenmişti.

Yıllardır hakkında hiçbir işlem yapılmayan Demirkale rütbe almaya devam etmişti. Yarbay rütbesiyle Ankara'da görev yapan Demirkale, 15 Temmuz'da darbe girişimine katılan askerler arasındaydı. 15 Temmuz'un ardından "darbe" ve "FETÖ üyeliği"nden de tutuklanan Demirkale ihraç edilmişti.

Tuğgeneral Hamza Celepoğlu, MİT’e ait tırların durdurulmasına ilişkin dava kapsamında tutuklu bulunuyordu.Hamza Celepoğlu tutuklu olmasına rağmen 15 Temmuz darbe girişiminde cuntacıların "görevlendirme listesinde" yer alıyordu. Celepoğlu’nun isminin karşısında darbe sonrasındaki görev yeri olarak "Jandarma Genel Komutanlığı Denetleme Başkanlığı" yazıyordu. Tutuklu yargılanan Celepoğlu hakkındaki iddianamede, "Gülen yapılanmasına bağlı hareket ettiği" belirtilmişti. Bu durum sadece darbedeki değil, MİT tırlarının durdurulmasındaki "Cemaat bağlantısı"nı ortaya koyan bir delil niteliği taşıyordu

kaynak:AJT

hrant dink agos mit tırları 15 temmuz FETÖ
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bakanlıktan Vatandaşlıktan Çıkarılacaklar Listesi
Bakanlıktan Vatandaşlıktan Çıkarılacaklar Listesi
Nusr-Et'in 2017 yılı menüsü..?
Nusr-Et'in 2017 yılı menüsü..?