Siber saldırıya BTK açıklaması!

Birçok popüler siteye DNS sağlayıcılığı yapan Dyn, geniş çaplı bir DDoS saldırısının hedefi oldu.

Siber saldırıya BTK açıklaması!
Bu içerik 1320 kez okundu.

Bu sabah Twitter,Spotify ve Reddit, Github,PayPal ve benzeri sitelere giriş yapılamadı. DynDNS adlı firmanın müşterisi olan siteler DDoS siber saldırısının hedefi oldu.

En popüler DNS sağlayıcılarından birisi olan Dyn, DNS altyapısının hedef alındığı büyük bir DDoS saldırısının gerçekleştirildiğini açıkladı. DNS sağlayıcısı, kendi web sitesinden DDoS saldırısına ilişkin şu bilgilendirmeyi paylaştı:

“21 Ekim tarihinde, saat 11:10 (UTC) civarlarında Dyn Managed DNS altyapımıza DDoS saldırısı yapıldığını gözlemledik. Saldırı ve alınan önlemler nedeniyle bazı müşterilerimiz DNS sorunları yaşayabilir. Konu ile ilgili daha fazla bilgiye ulaştığımız takdirde açıklamalar gelecektir.

Twitter,Reddit, Spotify,Esty,Box,Wix Customer Sites,Squarespace Customer Sites,Zoho CRM,Iheart.com (iHeartRadio),Github,The Verge, Cleveland.com, hbonow.com,PayPal,Big cartel,Wired.com,People.com,Urbandictionary.com,Basecamp saldırıdan etkilenen başlıca web siteleri oldu

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Ömer Fatih Sayan,  yaptığı açıklamada, Amerika'da yaşanan siber saldırı vakası nedeniyle Twitter, Spotify, Netflix gibi birçok sitede dünya genelinde sorun yaşandığının gözlemlendiğini belirterek, "Vatandaşlarımız da bu sorundan etkileniyorlar. Whatsapp uygulamasında yazılı mesajlar iletilebilmekte ancak resim ve video gönderiminde sorun yaşanabilmektedir" diye konuştu.

Siber saldırılar konusunda tüm operatörleri, kamu kuruluşlarını, Siber Olaylara Müdahale Ekiplerini (SOME) ve vatandaşları siber saldırılara karşı duyarlı olmaları hususunda uyaran Sayan:

"Atakların, bu sitelerin birçoğuna hizmet veren DYN IPM DNS servis sağlayıcısına yapılan DDOS ve benzeri saldırılar sonucunda, bu hizmeti alan Twitter, SoundCloud, Spotify, Netflix, Reddit, Disqus, PayPal, Basecamp, Business Insider, CNN, Esty, Github, Guardian.co.uk, Imgur, HBO Now, Pinterest, Recode, The Verge ve Wired gibi servislerin de etkilendiği tespit edildi. Halihazırda söz konusu global servis sağlayıcıların ilgili hizmetlerinden yararlanılabilmekle birlikte ABD menşeli olası yavaşlamaların tekrar yaşanması ihtimal dahilindedir." dedi

Kaynak: Sözcü

#DDoS
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bakanlıktan Vatandaşlıktan Çıkarılacaklar Listesi
Bakanlıktan Vatandaşlıktan Çıkarılacaklar Listesi
Nusr-Et'in 2017 yılı menüsü..?
Nusr-Et'in 2017 yılı menüsü..?