'Suriyeli Umran öldü' iddiaları asılsız çıktı

Suriye'de savaşın simgesi haline gelen 5 yaşındaki Ümran'ın hayatını kaybettiği iddiaları asılsız çıktı.

'Suriyeli Umran öldü' iddiaları asılsız çıktı
Bu içerik 1124 kez okundu.

Suriye'de savaşın simgesi haline gelen 5 yaşındaki Ümran'ın hayatını kaybettiği iddiaları asılsız çıktı. 

Suriye’nin Halep kentinde Kasırcı bölgesinin geçen ağustos ayında bombalanması esnasında 5 yaşındaki Ümran'ın enkaz altından çıkartılan ve ambulansta çekilen görüntüsü hafızalara kazımıştı. Görüntülerden sonra savaşın yıkıcı etkisinin tüm çıplaklığıyla göze seren  Umran’ın yeni bir bombardımanda hayatını kaybettiği öne sürüldü.

Ortaya atılan bu iddialar üzerine  ağustos ayındaki bombardımanda Umran’ın fotoğrafını çeken gazeteci Mustafa Sarut’a Habertürk ulaştı. 

5 çocuğu öldü

Habertürk gazetesinden Sami Akbıyık'a açıklama yapan Sarut, Umran’ın hayatta olduğunu ve bölgeye 4 gün önce yapılan bombardımanın dışında yeni bir saldırı gerçekleştirilmediğini söyledi. Sarut, sabah saatlerinde Umran’ın ailesinin evini ziyaret etti. Umran’ın babası da 3 gün önce bir bombardıman yaşandığını ve evlerinin yakınına düşen bomba nedeniyle 5 çocuğun öldüğünü belirtti. Babası, Umran’ın fotoğrafının çekilmesine izin vermedi.

Ne olmuştu?

Hava saldırısının ardından şok geçirmekte olduğu anlaşılan, kan ve tozlar içindeki Suriyeli Ümran'ın ambulansta otururken çekilen resmi Halep'teki sivillerin çektikleri acıların sembolü haline geldi. 

"Bu çocuklar belki ölecek"
Ümran, beş yıldır süren iç savaş yüzünden harabeye dönen Halep'in güneydoğusundaki son hava saldırılarının yıktığı bir binanın enkazından kurtarılmıştı. Ümran'ı tedavi eden doktor küçük Suriyeli'nin yeniden ailesine kavuştuğunu ve bütün aile fertlerinin bombardımandan sağ kurtulduklarını söyledi. Ümran'ı tedavi eden cerrah, “Korku ve şaşkınlık içindeki Ümran şok geçirdiği için ne ağladı, ne de ağzından tek bir kelime çıktı” dedi. Doktor Muhammed medya sayesinde Ümran'ın öyküsünün bütün dünyaya yayıldığını, her gün hastaneye getirilen çok sayıdaki yaralı çocuğun akıbetinden ise kimsenin haberi olmadığını' söyledi. Doktor Muhammed, “Bu çocuklar belki ölecek, belki de uzuvlarını kaybedip sakat kalacaklar” dedi.

 

umran suriye esed halep
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bakanlıktan Vatandaşlıktan Çıkarılacaklar Listesi
Bakanlıktan Vatandaşlıktan Çıkarılacaklar Listesi
Nusr-Et'in 2017 yılı menüsü..?
Nusr-Et'in 2017 yılı menüsü..?