O sınavın geçer puanı düşürüldü

Kamu kurum ve kuruluşlarında yapılan görevde yükselme ve ünvan değişikliği sınavlarında geçer puan düşürüldü

O sınavın geçer puanı düşürüldü
Bu içerik 2650 kez okundu.

"Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Esaslarına Dair Genel Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına İlişkin Yönetmelik", Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Buna göre, unvan değişikliği sınavının sadece yazılı olarak yapılmasına ilişkin düzenleme değiştirilerek, sınavın yazılı ve sözlü yapılmasının önü açıldı.

Yazılı sınav koşulu değiştirildi

Yönetmeliğin "Sınav Şartı" başlıklı 8'inci maddesindeki "Şube müdürü, müdür ve bunlarla aynı düzeydeki görevlere, görevde yükselme suretiyle atanacakların yazılı ve sözlü sınavda; diğer görevlere görevde yükselme suretiyle atanacak personelin ise yazılı sınavda başarılı olmaları gerekir" hükmü "Görevde yükselme veya unvan değişikliği suretiyle atanacakların yazılı ve sözlü sınavda başarılı olmaları gerekir" şeklinde değiştirildi. Böylece, şube müdürü, müdür ve bunlarla aynı düzeydeki kadrolar dışındaki görevlere atanacak personel için sadece yazılı sınav yapılmasını öngören hüküm kaldırılmış oldu.

En az 70 puan

Bunun yanısıra yönetmeliğin ek 3'üncü maddesindeki "Unvan değişikliği sınavında 100 puan Kamu kurum ve kuruluşlarında görevde yükselme ve unvan değişikliği için yapılacak yazılı sınavlarda başarılı sayılmak için aranan puan, 70'ten 60'a düşürüldü.  En az 70 puan alanlar başarılı sayılır." hükmü ise yönetmelikten kaldırıldı.

 "Personelin tamamı sözlü sınava kabul edilecek"

Yönetmeliğe göre, yazılı sınavda en yüksek puan alan adaydan başlamak üzere ilan edilen kadro veya pozisyon sayısının 5 katına kadar aday sözlü sınava alınacak. Son adayla aynı puana sahip personelin tamamı sözlü sınava kabul edilecek.

Başarı puanı, yazılı ve sözlü sınav puanlarının aritmetik ortalaması esas alınarak belirlenecek ve kurumların internet sitesinden yayımlanacak.

#meb
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bakanlıktan Vatandaşlıktan Çıkarılacaklar Listesi
Bakanlıktan Vatandaşlıktan Çıkarılacaklar Listesi
Nusr-Et'in 2017 yılı menüsü..?
Nusr-Et'in 2017 yılı menüsü..?