Cumhurbaşkanı Erdoğan: 'Musul bizimdir'

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suriye konusunda sahada olacaklarını söyledi. Erdoğan, “İnmeyin’ diyorlar. El Bab’a kadar ineceğiz" dedi

Cumhurbaşkanı Erdoğan: 'Musul bizimdir'
Bu içerik 832 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suriye konusunda sahada olacaklarını söyledi. Erdoğan,  “İnmeyin’ diyorlar. El Bab’a kadar ineceğiz" dedi 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Bursa’nın İnegöl ilçesindeki Hacı Sevim Yıldız Kampüsü’nün açılış töreninde konuştu. Törende Suriye konusunda sert açıklamalarda bulunan Erdoğan sahada olacaklarını vsöylerken şu ifadeleri kullandı: “İnmeyin’ diyorlar. El Bab’a kadar ineceğiz. Türkiye’yi bölgedeki gelişmelerin dışında bırakıp faturayı üzerimize yıkmak için her yolu deniyorlar. Bu ahlaksız oyuna müsaade etmeyiz. 600 binden fazla insanın ölümüne sessiz kalanlar, PYD’li teröristleri savunuyor.”

"Musul bizimdir"

Erdoğan konuşmasında Musul’la ilgili açıklamalarda da bulundu. Erdoğan Musul konusu için şunları söyledi: “Musul bizimdir. Tarihe bakın. Misak-ı Milli dedim diye rahatsız oldular. Ben tarih dersi veriyorum niyet rahatsız oluyorsun. Niye rahatsız oluyorsunuz? Biz milliyiz, vatanseveriz farkımız bu. Biz başından beri Irak’ın anahtarının tek bir etnik yapıya teslim edilmemesi gerektiğini söyledik. Suriye için de söylüyoruz. Bölgede etkinliği olan ülkelere bunu söylüyoruz.”

Olayın geçmişi

Meclis’ten geçen sınır ötesi harekat tezkeresi ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın “Musul’a kimse giremez” sözlerinin ardından Irak’la Ankara-Bağdat hattı daha da gerilmişti.

Irak meclisi Türkiye’yi ‘işgalci’ ilan etmeye hazırlandığını açıklamış, Ankara, Irak meclisinin kararını ‘şiddetle protesto edip’ kınamıştı.

‘Topa giren’ ABD, Irak topraklarında bulunan Türk askerinin koalisyon güçlerine dahil olmadığını söyleyip “Türk ordusu izinle gelmemiştir ve illegaldir” demişti.

Irak Başbakanı Haydar El Abadi ise Irak topraklarında bulunan Türk askeriyle ilgili “Türklerin macerasının bölgesel bir savaşa dönüşmesinden korkuyorum” ifadelerini kullanmıştı.

cumhurbaşkanı erdoğan musul daeş el bab
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bakanlıktan Vatandaşlıktan Çıkarılacaklar Listesi
Bakanlıktan Vatandaşlıktan Çıkarılacaklar Listesi
Nusr-Et'in 2017 yılı menüsü..?
Nusr-Et'in 2017 yılı menüsü..?