Başika'da 3 köy IŞİD'den alındı

Peşmerge güçleri Irak'ta IŞİD'in elinde tuttuğu Başika kasabasına bağlı 3 köyü ele geçirdi.

Başika'da 3 köy IŞİD'den alındı
Bu içerik 549 kez okundu.

Peşmerge güçleri Irak'ta IŞİD'in elinde tuttuğu Başika kasabasına bağlı 3 köyü ele geçirdi. 

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Genelkurmay Başkanı General Cemal Muhammed, bölgede bulunan AA muhabirine açıklama yaptıç Muhammed yaptığı açıklamada, "Musul'u kurtarma operasyonunun 7'nci gününde Peşmerge güçleri, Naweran ve Başika cephelerinde ilerlemeye devam ediyor" dedi. 

"3 köy kontol altına alındı"
 
Her iki cephede 3 köyün Peşmerge güçleri tarafından kontrol altına söyleyen Muhammed, "Güçlerimiz Naweran ve Başika cephelerindeki 3 köyü kontrol altına aldı ve diğer bir köyde de ilerliyor" ifadelerini kullandı.

Operasyonun başladığı ilk saatlerde, IŞİD'in Omer Kamçı köyünde bomba yüklü araç ile saldırdığı ancak Peşmerge güçlerinin Milan olarak adlandırılan tanksavarlarla saldırıları püskürttüğü belirtildi.

İranlı Kürtler, Peşmerge'ye destek için cephede yer alıyor

Kadın ve erkek Peşmergeleriyle Naweran Cephesi'ne gelen İran'a muhalif Kürdistan Özgürlük Partisi Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Yezdanpenah, IKBY'li Peşmergeler'e destek vermek için çatışmalara katıldıklarını söyledi.

Başika'nın kurtarılması hedefleniyor

Sabahın erken saatlerinde başlayan operasyonla Musul kent merkezine 20 kilometre mesafede yer alan Başika kabasının IŞİD'den kurtarılması hedeflenirken,  IŞİD, iki buçuk yıldan uzun bir süredir, çoğunlukla Hristiyan ve Ezidilerin yaşadığı kasabayı elinde tutuyor.

Türk askerleri de Başika bölgesinde

Geçen yıldan beri Türk askerleri Başika bölgesinde konuşlanmış durumda. Çatışmaların yoğun bir şekilde yaşandığı bölge ve kamp arasında sadece birkaç kilometre mesafe var.

peşmerge başika ırak musul ışid
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bakanlıktan Vatandaşlıktan Çıkarılacaklar Listesi
Bakanlıktan Vatandaşlıktan Çıkarılacaklar Listesi
Nusr-Et'in 2017 yılı menüsü..?
Nusr-Et'in 2017 yılı menüsü..?