'Türkiye'ye özgü Başkanlık'

Türkiye Büyük Millet Meclisi(TBMM) Anayasa Komisyonu Başkanı Mustafa Şentop, yeni anayasa ve başkanlık sistemi ile ilgili açıklamalarda bulundu.

'Türkiye'ye özgü Başkanlık'
Bu içerik 461 kez okundu.

 Başbakan Binali Yıldırım’ın ‘anayasa ve başkanlık sistemine dair çalışmalar tamam’ söylemi sonrası değerlendirmelerde bulunan TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Mustafa Şentop, “İddia edildiği gibi 140 yıldır sorunsuz işleyen bir parlamenter geleneğimiz yok. Tek parti yönetimlerinin sağladığı ilerleme dönemleri hariç, istikrarsızlıkla ve kesintilerle malul bir siyasi geçmişimiz var" dedi.

ABD’den farklı tek meclis’

 Adalet ve Kalkınma Partisi’nin 25'inci İstişare ve Değerlendirme Toplantısı'ndaki konuşmasında Şentop, "Her ülkenin kendine özgü bir toplumsal yapısı ve ihtiyaçları vardır. Bu sadece başkanlık sistemi için değil, parlamenter sistem için de geçerlidir. Türkiye'de ABD'den farklı olarak tek dereceli, ama iki turlu seçim sistemi olacaktır. Yine ABD'den farklı olarak, tek kameralı meclis olacaktır; çift meclisli sistemler daha ziyade federasyon olan ülkelerde mevcuttur. Bizim önerdiğimiz üniter başkanlıktır. Malum ABD'de federasyon var. Bizim tarihi tecrübemiz, toplumsal yapımız üniter yapıyı zorunlu kılar” şeklinde konuştu.

 Ayrıca Sabah Gazetesi’nden İsa Tatlıcan'a verdiği demeçte, yeni anayasa değişikliğinin kapsamını değerlendiren Şentop, “Yeni anayasa değişikliği, hükümet sisteminin, buna bağlı olarak ilgili kurum ve kuruluşların işleyişinde; yani teşkilat tasarımında değişiklikleri kapsayacak. Bizim daha önce hazırladığımız bir çok çalışma var. Çok kısa süre içinde son şekli verilmiş metni ortaya çıkartabiliriz” dedi.

‘Türkiye’ye özgü Başkanlık’

 “Her ülkenin kendine özgü bir toplumsal yapısı ve ihtiyaçları vardır. Bu sadece başkanlık sistemi için değil, parlamenter sistem için de geçerlidir. Türkiye'de ABD'den farklı olarak tek dereceli, ama iki turlu seçim sistemi olacaktır. Yine ABD'den farklı olarak, tek kameralı meclis olacaktır; çift meclisli sistemler daha ziyade federasyon olan ülkelerde mevcuttur. Bizim önerdiğimiz üniter başkanlıktır. Malum ABD'de federasyon var. Bizim tarihi tecrübemiz, toplumsal yapımız üniter yapıyı zorunlu kılar” ifadeleriyle Başkanlık sistemi ile ilgili düşüncelerini belirtti.

Kaynak:T24

mustafa şentop başkanlık anayasa
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bakanlıktan Vatandaşlıktan Çıkarılacaklar Listesi
Bakanlıktan Vatandaşlıktan Çıkarılacaklar Listesi
Nusr-Et'in 2017 yılı menüsü..?
Nusr-Et'in 2017 yılı menüsü..?