Bahçeli: 'MHP parlamenter sistemden yanadır'

Partisinin grup toplantısında konuşan MHP Lideri Devlet Bahçeli başkanlık sistemi tartışmalarına ilişkin "Mahalleyi ayağa kaldırmak için bizim başkanlık sistemine olumlu baktığımızı iddia edenler acaba bu sonuca nereden ve nasıl varmışlardır. Heceleyeyim dedim anlamadılar, kara tahtayı işaret ettim oralı olmadılar. Daha ne söyleyeyim, nasıl izah getireyim?" dedi.

Bahçeli: 'MHP parlamenter sistemden yanadır'
Bu içerik 553 kez okundu.
MHP Grup toplantısında konuşan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, başkanlık sistemine ilişkin sözlerinin yanlış anlaşılmasına tepki gösterdi. Bahçeli, "Fiili başkanlık uygulamasına resen ve kendiliğinden son verilmesi en haklı ve doğal beklentimizdir. Yok bu mümkün değilse fiili durumun hukuki boyut ve içerik kazanması için demokratik bir sürecin işletilmesi pekala en geçerli ikinci yoldur. MHP'nin dediği budur" diyerek sözlerini anımsattı.

Bahçeli'nin konuşmasından satır başları şöyle:
 
"Mahalleyi ayağa kaldırmak için bizim başkanlık sistemine olumlu baktığımızı iddia edenler acaba bu sonuca nereden ve nasıl varmışlardır. Heceleyeyim dedim anlamadılar, kara tahtayı işaret ettim oralı olmadılar. Daha ne söyleyeyim, nasıl izah getireyim? Bunlar hangi dilden haberleşip konuşuyorlarsa bize bildirsinler ki ona göre davranalım. İsterlerse Mors Alfabesi, isterlerse dumanla iletişim kuralım yazıktır hiç olmazsa kendilerini ikna edelim. MHP parlamenter sistemden yanadır dahası revize ve reforma tabi tutulmasını istemektedir dedim. Ne çare, kulp takmayı sürdürüyorlar.

"Sanki Kaf Dağından kar bağışlıyorlar"

AKP'nin anayasa hazırlık teklifi henüz ortaya çıkmadan Meclis'te demokratik bir tartışma ve müzakere ikilimi oluşmadan hakkımızda hüküm verip infaz edenler sanki Kaf Dağından kar bağışlıyorlar. TBMM'de 'evet' referandumda 'hayır' diyecekmişiz. Bunu söylüyorlar. Ve bir grup Truva atı bunun milletin aklıyla alay etmek olacağını zırvalıyor. Aslında kendilerinin bizim ağzımızdan evet yada hayıra ilişkin bir ifade çıkmamışken muhtemel anayasa hazırlık teklifinin neleri ihtiva edip etmediği belli değilken referandumu yapıp sonucu ilan edenler bilsin ki kaos elçileri kriz çığırtkanları darbe şakşakçılarıdır. Bunların hali tamı tamına nato kafa nato mermerdir. Önemle ifade ediyor altını kalın olarak çiziyorum, MHP'nin TBMM'de tercihi ne olursa milletin karşısında da tıpatıp aynısı olacaktır. Meclis'te evet dersek, milletin huzurunda da evet deriz. Özümüz de birdir, sözümüz de birdir. Kıvrak bir karakter yapısıyla oraya buraya göz kırpan, herkese mavi boncuk dağıtan bir yaklaşım tarzı bize terstir. Neysek oyuz, neye inanıyorsak onu söyleriz. Kalburla su taşımayız, sinekten yağ çıkarma telaşına kapılmayız. Anamuhalefet partisinin ağzı ve sicili bozuk sözcüleri tekeri döndürülen iftira kervanının mihmandarlarıdır.

"Yakında bu teklif metni TBMM'nin gündemine gelecektir"
 
Sayın Binali Yıldırım, Afyonkarahisar'da üstünde çalıştıkları anayasa teklif metininin hemen hemen bittiğini açıklamıştır. Yakında bu teklif metni TBMM'nin gündemine gelecektir. Bu durum karşısında Milliyetçi Hareket Partisi ilke ve ülkülerine uygun olacak şekilde teklifi inceleyecek, elbette bir karar ve sonuca varacaktır. Peşin hükümlüler, Türkiye'nin istikbaliyle ilgili hiçbir endişe taşımayan siyasi yan kesiciler bizim ne yapacağımızı, nasıl bir tutum takınacağımızı o zaman göreceklerdir. AKP'nin muhtemel hazırlığı TBMM'de kabul ve onay görürse millete gitmekten, demokrasinin tartısına çıkmaktan da hiç kimse çekinmemelidir. Millet egemendir, son sözün sahibidir. Milliyetçi Hareket Partisi millete inanmakta, demokrasinin faziletlerine sonuna kadar ihtiram göstermektedir. Türk milletinin tercihine tahammül edemeyenler, şimdiden kesin sonuçlara ulaşıp önüne geleni asıp kesenler; eğer demokrasiye husumet beslemiyorlarsa milletle yollarını tamamen ayırmışlar demektir. Bizler hadimiz, millet hakem ve hakimdir. Henüz ortada fol yok yumurta yokken Milliyetçi Hareket Partisi'ni siyasi ve sinsi polemiklerin içine çekip itibarsızlaştırmaya çalışanları da emini olunuz ki not edip çok yakında mahcup edeceğiz ve hepsini birden de şaşkına çevireceğiz. AKP ne hazırladıysa getirsin görelim, bakıp değerlendirelim. Sonra da neyi doğru ve kaçınılmaz görüyorsak onu yapacağımızdan, aldığımız kararın ardında sağlam şekilde duracağımızdan herkesin müsterih ve emin olması başlıca dileğimdir.

15 Temmuz sonrası kaos arzulayanlar ikinci dalga darbecilerdir

Onu ileri ki günlerde çok daha iyi anlayacaksınız. Türkiye'de fiili durumun devamını arzulayanlar, 15 Temmuz'dan sonra çok ciddi olayların yaşandığı bir ortamda kaos, kriz arzulayanlar ikinci dalga darbecilerdir. Onu da önümüzdeki günlerde hep beraber görürsünüz."

"Yasa tasarısı hakkında bilgi sahibi değiliz"

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli grup toplantısı sonrasında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bahçeli hükümetin 100 maddelik bir anayasa çalışması yaptığı söylentilerinin anımsatılması üzerine "MHP olarak 100 maddelik bir anayasa değişikliği ile ilgili hazırlanmış bir tasarı hakkında bilgi sahibi değiliz. Bize gelmiş bir şey yoktur. Ne getireceklerse Meclis'e getireceklerdir. Bu kaç madde olacaksa geldiğinde hep beraber göreceğiz" diye konuştu.

Bahçeli'den Adil Öksüz açıklaması

Adil Öksüz'ün İncirlik Üssü'nden Amerika'ya kaçtığı iddiasına Bahçeli "3 aydan beri arıyorlar. Adil Öksüz'ü mutlaka bulmaları gerekir. Nereden kaçmışsa oradan geri getirsinler" dedi.

"Başkaları gibi önceden bir karar vermek de doğru değil"

Bahçeli “AKP'den onaylamadığınız bir başkanlık sistemi teklifi gelirse referanduma götürülmesine karşı mısınız?” sorusuna şöyle yanıt verdi: "Bugün de tekrarladım son bölümde iki paragraf buna aittir. Hele bir gelsin bakalım ona göre karar verelim. Başkaları gibi önceden bir karar vermek de doğru değil. O CHP'nin işidir. Bir de sütünü içerken İsmail Küçükkaya'nın işidir. İsmail Küçükkaya'da Allah muhafaza Büyükkaya olmamış. Olsaydı başımız beladan kurtulmazdı."

"47 yıllık bir siyasi partiyi artık lütfen tanıyınız"

Bahçeli “Anayasa değişikliği teklifine tavrınız ne olacak” sorusunu şöyle cevapladı: "MHP tutarlı bir siyaset partisidir. Nerede ne konuşuyorsa her tarafta aynı şeyi söyler. Kapalı kapılar arkasında bir başka şey, genel kurulda bir başka şey, milletin huzurunda bir başka şey söylemez. 47 yıllık bir siyasi partiyi artık lütfen tanıyınız. Hecelemede yetmez oldu. Kara tahta üzerinde de çalışacağız beraber. Ama basın mensuplarıyla MHP'nin tarihi bir konuşmamız lazım. Başından beri söylüyoruz 3 defa grup konuşmalarımızda ifade ettik söylediklerimiz de bir farklılık yok anlamayanlara karşı tamamlayıcı maddeler var"

"İleri ki günlerde çok daha iyi anlayacaksınız"

"Neden başkanlık tartışmasını zamanlama olarak şimdi gündeme getirdiniz" sorusunu Bahçeli "Onu ileri ki günlerde çok daha iyi anlayacaksınız. Türkiye'de fiili durumun devamını arzulayanlar 15 Temmuz'dan sonra çok ciddi olayların yaşandığı bir ortamda kaos, kriz arzulayanlar ikinci dalga darbecilerdir. Onu da önümüzdeki günlerde hep beraber görürsünüz" diye yanıtladı.(DHA)
devlet bahçeli mhp başkanlık sistemi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bakanlıktan Vatandaşlıktan Çıkarılacaklar Listesi
Bakanlıktan Vatandaşlıktan Çıkarılacaklar Listesi
Nusr-Et'in 2017 yılı menüsü..?
Nusr-Et'in 2017 yılı menüsü..?