İran'a 10 milyar dolarlık yatırım

İstanbul Sanayi Odası'nın(İSO) da yatırımlarıyla İran'ın ilk yabancı organize sanayi bölgesi kuruluyor. İSO'nun alana yaklaşık 10 milyar dolarlık yatırım yapacağı belirtildi.

İran'a 10 milyar dolarlık yatırım
Bu içerik 874 kez okundu.


 

  

İstanbul Sanayi Odası'nın da yatırımıyla İran'ın ilk yabancı organize sanayi bölgesi kuruluyor.500 hektarlık alana kurulacak İran'ın ilk yabancı organize sanayi bölgesine, İstanbul Sanayi Odası'nın yaklaşık 10 mikyar dolarlık yatırım yapması bekleniyor.

"10 milyar doların üzerinde yatırım"

İran'ın Sanayi Maden ve Ticaret'ten sorumlu Bakan Yardımcısı Ali Yezdani, İstanbul Sanayi Odası ile ilgili yaptıkları anlaşma ile 140 birimden oluşacak sanayi bölgesinin 500 hektarlık bir alanda inşa edileceğini söyledi.Yezdani, İSO'nun bu plan dahilinde İran'da 10 milyar doların üzerinde yatırım yapmayı planladığını açıkladı.

"Tasarım Türkler tarafından yapılacak"

Kurulması planlanan sanayi bölgesinin İran'ın ilk yabancı sanayi bölgesi niteliğini taşıyacağını ifade eden Yezdani, "Ülkedeki çeşitli sanayi bölgelerinde dağınık bir şekilde yabancı yatırımcı var, ancak ilk kez bir sanayi bölgesi yabancılar tarafından kuruluyor. Üstelik bu bölgenin tasarım çalışmaları da Türklerin kendisi tarafından yapılacak" şeklinde konuştu.

Sanayi bölgesi için İstanbul Sanayi Odası'na 15 bölge önerdiklerini söyleyen Yezdani, anlaşmanın tamamlanması için Türkiye ile müzakerelerin sürdüğünü açıkladı.

Kaynak:DHA

iran türkiye
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bakanlıktan Vatandaşlıktan Çıkarılacaklar Listesi
Bakanlıktan Vatandaşlıktan Çıkarılacaklar Listesi
Nusr-Et'in 2017 yılı menüsü..?
Nusr-Et'in 2017 yılı menüsü..?