Libya açıklarında mülteci teknesi battı!

Libya açıklarında mülteci teknesi battı sahil güvenlik sözcüsü Eyub Kasem teknede bulunan 90'dan fazla göçmenin kaybolduğunu, felakette yalnızca 29 kişinin kurtarılabildiğini açıkladı.

Libya açıklarında mülteci teknesi battı!
Bu içerik 577 kez okundu.

Libya açıklarında mülteci teknesi battı sahil güvenlik sözcüsü Eyub Kasem teknede bulunan 90'dan fazla göçmenin kaybolduğunu, felakette yalnızca 29 kişinin kurtarılabildiğini açıkladı. Felaketten kurtulanlar, 126 kişiyle Akdeniz'e açıldıklarını lastik botun bir süre sonra yırtılıp su aldığını ve alabora olduğunu söyledi.

"3 bin 800 kişi öldü"

Birleşmiş Milletler Yüksek Komiserliği (UNHCR) sözcüsü William Spindler, 2016 yılında Akdeniz'i geçip Avrupa'ya ulaşmaya çalışan göçmenlerden 3 bin 800'ünün yaşamını yitirdiğini dün duyurmuştu. 2015’te Akdeniz’de ölenlerin ve kaybolanların sayısı 3 bin 771 olarak belirtilmişti. Ekim ayı dolmadan 2016’da ölenlerin sayısı, önceki seneleri geçmiş oldu.

Ölen sayısı giderek artıyor

Geçtiğimiz yıl Akdeniz'den Avrupa sahillerine 1 milyon 15 bin 78 sığınmacı ulaşırken, 2016'da ise bu rakam şimdiye kadar 327 bin 800'de kaldı. BM, 2015'te her 269 sığınmacıdan birinin Akdeniz'de hayatını kaybetmesine rağmen, bu yıl bu oranın 3 kat artarak her 88 sığınmacıdan birinin yaşamını yitirdiğini, bu durumun endişe verici olduğunu bildirmişti.

Daha önce Akdeniz'de 3400 göçmen kurtarılmıştı

İtalyan sahil güvenliği, Akdeniz’in Libya kıyılarından 3400 göçmenin kurtarıldığını açıkladı. Avrupa’ya ulaşmak için Libya kıyılarından teknelerle yola çıkan binlerce göçmen, Akdeniz’de görev yapan ekipler tarafından kurtarıldı.

​Guardia Costiera’nın Twitter hesabından yapılan açıklamada, gün içinde 34 sığınmacı botuyla karşılaşıldığını duyurdu. Açık denizdeki sığınmacıları kurtaran SOS Mediterranee da 22 farklı seferde toplam 236 kişinin kurtarıldığını belirtti. Susuzluk çekerken bulunan sığınmacıların büyük kısmının Bangladeş ve Eritre kökenli olduğu ifade edildi.

Kaynak: Hürriyet

göçmen libya mülteci akdeniz eyub kasem unhcr
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bakanlıktan Vatandaşlıktan Çıkarılacaklar Listesi
Bakanlıktan Vatandaşlıktan Çıkarılacaklar Listesi
Nusr-Et'in 2017 yılı menüsü..?
Nusr-Et'in 2017 yılı menüsü..?