Altın piyasasında büyük sahtekarlık!

Manisa Kuyumcular Derneği Başkanı Hüseyin Hashacar, özellikle gümüşün altına batırıldıktan sonra piyasaya satılmak istendiğinin altını çizerek vatandaşları altın piyasasındaki sahtekarlık konusunda uyardı.

Altın piyasasında büyük sahtekarlık!
Bu içerik 470 kez okundu.

Manisa Kuyumcular Derneği Başkanı Hüseyin Hashacar, altın piyasası yükselişe geçerken, sahte altın konusunda hem kuyumculara hem de vatandaşlara önemli uyarılarda bulundu.
Hasacar, piyasada özellikle ayarları düşük olan bilezikler ile çeyreklerin 22 ayar altın gibi satılmaya çalışıldığını ifade ederek, "Piyasada ayarı düşük bilezikler var. Mesela 18 ayar altın bir bilezik 22 ayar altın bilezikmiş gibi yapılıp, piyasada öyle satılıyor. Kimi kuyumcular da buna dikkat etmeden satın alıyor. Merdiven altı atölyeler de özellikle ayarı düşük çeyrek altınlar üretiliyor. Ancak şunu unutmayalım ki çeyrek altın ayarı 22 ayardır. Bu tür altınlara dikkat etmek gerekir" diye konuştu.


Gümüşü boyayıp altın diye satıyorlar


Kuyumcular Derneği Başkanı Hasacar, sahtekarların farklı bir yöntem daha geliştirdiğini belirterek, gümüşü altına boyayıp özellikle kuyumculara satmaya çalıştığını öne sürdü : "Mesela gümüş bir bileziği 22 ayar altına batırarak, altın bir bilezik haline getiriyorlar. Dışardan baktığın zamanda altın bir bilezikmiş gibi geliyor. İyi bir kuyumcu altının gerçek olup olmadığını anlar. Ayrıca kuyumcularımız kadar vatandaşlarımız da bu konuda dikkatli olmalı" 
 

Şüphelendiğimiz hiçbir altını almıyoruz


Hasacar, derneklerine üye 70  kuyumcuda sahte altın alışverişinin mümkün olmadığını belirterek, "Bu konuda İl Emniyet Müdürlüğümüz ile koordineli çalışıyoruz. Ayrıca Manisa’ya gelen altın toptancılarına da sıkı denetim yapıyoruz. Üyelerimiz bir durumdan şüphelendiğinde vakit geçirmeden diğer üyeleri bilgilendiriyor. Ardından gerekli önlemler alınıyor. Ayrıca çalıntı altın konusunda da çalışmalarımız var. Şüphelendiğimiz hiçbir altını almıyoruz" dedi.

 

Kaynak: Hürriyet

kuyumcularderneği hüseyinhashacar
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bakanlıktan Vatandaşlıktan Çıkarılacaklar Listesi
Bakanlıktan Vatandaşlıktan Çıkarılacaklar Listesi
Nusr-Et'in 2017 yılı menüsü..?
Nusr-Et'in 2017 yılı menüsü..?