İran'dan feda İHA'sı

İran 'intihar saldırısı' yapma özelliğine sahip insansız hava aracını piyasaya sürdü. Üretilen araç, deniz hedeflerine karşı saldırabilme özelliği de taşıyor

İran'dan feda İHA'sı
Bu içerik 741 kez okundu.

İran medyası, İran'ın  'intihar saldırısı' yapma özelliğine sahip İnsansız Hava Aracı'nı (İHA) piyasaya sürdüğünü duyurdu.Yerli üretim olan İHA'nın aralıksız 4 sat uçabildiği ve 1000 kilometrelik bir alanda operasyon yapabilme özelliğine sahip olduğu belirtildi.

Ayrıca uçağın su yüzeyinden de uçabildiği ve taşıdığı yüklü miktarda patlayıcıyla saatte 250 kilometreye varan hızla deniz hedeflerine çarparak intihar saldırısı yapabildiği belirtildi.

İran Devrim Muhafızları daha önce de intihar saldırısı yapabilen yüksek hızlı 'insansız deniz botu' ürettiğini duyurmuştu.

Daha önce İran düşük maliyetle imal ettiği, yoğunlukla kısa ve orta menzil, taktik sınıfı ve altı araçlara odaklanmışbu alanda dünyada fazla kısıtlamaya maruz kalmayan parçalar ithal ederek İHA’ları geliştirmişti. Ancak kendi sanayindeki gelişmelere paralel olarak daha büyük ölçekli MALE ve taarruz İHA konularına yoğunlaşmıştı 2012 yılında ilk kez tatbikata katılan 16 metre kanat açıklığındaki İran yapımı Sadid-1 füzesiyle donatılmış Shahed 129 İHA’sı bunu açıkça ortaya koymuştu. 2013 yılında da bu uçağın seri imalatına başlamıştı.

Ambargoların da önünü kesmediğini, art arda ortaya koyduğu İHA tasarımlarıyla gösteren İran her ne kadar düşürdüğü Amerikan İHA’larını boy boy sergileyip bir yandan da onları kopyalamadığını iddia etse de kendi geliştirdiği sistemleri halihazırda sahada kullandı.

İran'ın İnsansız Hava Aracı sanayinin iki önde gelen oyuncusu bulunuyor. Bunlar Devrim Muhafızları'na (Pasdaran) bağlı Kuds Havacılık Sanayi ile Savunma Bakanlığı'na bağlı İran Havacılık Sanayi Teşkilatının (IAIO) bir ortaklığı olan HESA. Kuds şirketinin ana faaliyet alanı İHA'lar iken HESA, İHA'lara ilaveten sabit ve döner kanatlı uçak üretimi, alt sistem ve gövde parçaları imali ile de ilgileniyor.

kaynak:SÖZCÜ

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bakanlıktan Vatandaşlıktan Çıkarılacaklar Listesi
Bakanlıktan Vatandaşlıktan Çıkarılacaklar Listesi
Nusr-Et'in 2017 yılı menüsü..?
Nusr-Et'in 2017 yılı menüsü..?