Türkiye, Telâfer'de bir katliam yaşanabileceği uyarısı yapıyordu...

Irak'ta Şii Haşdi Şâbi milislerinin sözcüsü, IŞİD'in elinde bulunan ve Türkmenlerin çokça yaşadığı Telâfer şehrine ilerlemek için son hazırlıklarını tamamladıklarını açıkladı.

Türkiye, Telâfer'de bir katliam yaşanabileceği uyarısı yapıyordu...
Bu içerik 581 kez okundu.

Irak'ta Şii Haşdi Şâbi milislerinin sözcüsü, IŞİD'in elinde bulunan ve Türkmenlerin çokça yaşadığı Telâfer şehrine ilerlemek için son hazırlıklarını tamamladıklarını açıkladı. Al Jazeera'nin edindiği bilgilere göre görüşmelerde, Musul’a Şii milislerin girmemesi ve Sincar'da PKK’ya izin verilmemesi konusunda sözlü mutabakat sağlandı ancak Telâfer için aynı sözler verilmedi. Iraklı yetkililer "Telâfer’le ilgili hassasiyetinizi anlıyoruz" demekle yetindi.

"Onlara yönelik saldırılar olursa elbette biz de buna duyarsız kalmayız”

Çavuşoğlu da Çarşamba günü düzenlediği basın toplantısında “Telafer ve diğer bölgelerde saldırı olursa, yine burada bize yönelik bir tehdit oluşursa burada da tedbir alırız. Ayrıca buradaki Türkmen kardeşlerimizin hak ve hukukunu da koruma konusunda kararlılığımız da var Allah’a şükür muktediriz de. Oradaki kardeşlerimizi hiçbir zaman yalnız bırakmadık. Onlara yönelik saldırılar olursa elbette biz de buna duyarsız kalmayız” dedi.

Haziran 2014'den beri ordalardı

IŞİD Haziran 2014'te Telâfer'e girmişti, öncesinde ilçenin nüfusu 250 bindi. Bu nüfusun yarısını Sünni, yarısını da Şii Türkmenler oluşturuyordu. IŞİD sonrası Şii Türkmenlerin neredeyse tamamı güneydeki Necef ve Kerbela’ya kaçmıştı. İlçede kalan Sünni Türkmenlerin de IŞİD’le işbirliği yaptığı iddia edilmişti. Haşdi Şâbi milislerine katılan Telâferli Şii Türkmen aşiret üyeleri, IŞİD’le mücadele operasyonları kapsamında Telâfer’e girmeyi bekliyor. Telafer’e girmeyi planlayan Haşdi Şâbi güçlerinin komutanlığını yapan Kasım Muhammed Şerif, 19 Ekim’de Al Jazeera’ye şunları söylemişti:

“Irak ordusuyla birlikte hareket edeceğiz. Emrimde yaklaşık 300 kişilik bir güç var, Irak ordusunun ardından bu güçlerle Telafer’e gireceğiz. Kuzeyde zaten Peşmerge birlikleri de var. Bu bölgelere gitmek istemeyen sivillerin kaçışı için ilçenin güneyi açık olacak. İlçede kalanlar sivillerin güvenliğini de biz sağlayacağız.”

Kaynak: Al Jazeera Türk

ırak ışid musul şii sünni türkmen çavuşoğlu telafer
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bakanlıktan Vatandaşlıktan Çıkarılacaklar Listesi
Bakanlıktan Vatandaşlıktan Çıkarılacaklar Listesi
Nusr-Et'in 2017 yılı menüsü..?
Nusr-Et'in 2017 yılı menüsü..?