Musul'da 3 köy daha DAEŞ'ten alındı

Irak'ın Musul kentinde devam eden operasyonlarda kentin batısında bulunan 3 köyün DAEŞ terör örgütünün elinden aldığı açıklandı.

Musul'da 3 köy daha DAEŞ'ten alındı
Bu içerik 456 kez okundu.

Irak'ın Musul kentinde devam eden operasyonlarda kentin batısında bulunan 3 köyün DAEŞ terör örgütünün elinden aldığı açıklandı. 

3 köy DAEŞ'ten kurtarıldı

Ninova Operasyonlar Komutanlığından Yüzbaşı Faysal Yasin, Musul operasyonunun sürdüğünü hatırlatırken, kentin batısındaki köylerden 3'ünün daha DEAŞ'tan kurtarıldığını belirtti. Yasin, operasyon sırasında örgüte ait bomba yüklü 4 aracın da imha edildiği bilgisini verdi.

4 asker öldü, 9 asker yaralandı

Irak ordusunda görevli Binbaşı Mezahim Ahmed ise ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerine ait uçakların, Musul'un 12 kilometre kuzeyinde bulunan Tel Keyf kasabasına "yanlışlıkla" düzenlediği hava saldırısında Iraklı 4 askerin yaşamını yitirdiğini, 9 askerin yaralandığını ifade etti.

DAEŞ Musul'da 550 aileyi canlı kalkan olarak kullanıyordu

DAEŞ terör örgütü Musul'da 232 kişiyi infaz etti. BM İnsan Hakları sözcüsü operasyonla ilgili yaptığı açıklamada DAEŞ'in Musul'da geçtiğimiz çarşamba günü 232 kişiyi infaz ettiğini belirtti. Öldürülenler arasında siviller ve Saddam dönemine mensup eski askerler de bulunuyor.

BM İnsan Hakları sözcüsü, Musul operasyonuyla ilgili açıklama yaptı. Yapılan açıklamada, DAEŞ'in Musul'da geçtiğimiz çarşamba günü 232 kişiyi infaz ettiği belirtildi. 

İnfaz edilenler arasında siviller ve Saddam dönemine mensup eski askerlerin de bulunduğu açıklandı.

550 aileyi canlı kalkan olarak kullanıyordu

Birleşmiş Milletler (BM) insan hakları yetkilileri tarafından yapılan açıklamaya göre; DEAŞ militanları,Musul'un köylerinden en az 550 aileyi canlı kalkan olarak kullanmak için kente taşıdı.

200 bin kişinin kentten kaçması bekleniyor

BM'nin İnsan Hakları biriminden yapılan açıklamaya göre; Musul'da beklenen nüfus hareketi tahminleri, 200 bin kişinin kentten kaçacağını gösteriyor.

40 sivil öldürüldü

BM sözcüsü Ravina Shamdasani, bölgeden gelen "doğrulanmış" bilgiye dayanarak, DEAŞ'ın bir köyde 40 sivili öldürdükleri yolunda bir haberi de soruşturduğunu söyledi. DEAŞ'ın öte yandan Kerkük kent merkezinde 3 Türkmen aileyi rehin aldığı bildirildi.

3 Türkmen aile rehin alındı

AA muhabirinin aktardıklarına göre Irak Türkmen Cephesi Erbil Milletvekili Aydın Maruf, "DEAŞ'in, kent merkezindeki Muhafaza caddesine yakın bir bölgede 3 Türkmen aileyi rehin aldığı bilgisine ulaştık." dedi. Maruf, merkezde güvenlik tedbirlerinin en yüksek seviyeye çıkarıldığını belirterek, kentte tüm giriş ve çıkışların da kapatıldığını söyledi.

daeş musul ırak
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bakanlıktan Vatandaşlıktan Çıkarılacaklar Listesi
Bakanlıktan Vatandaşlıktan Çıkarılacaklar Listesi
Nusr-Et'in 2017 yılı menüsü..?
Nusr-Et'in 2017 yılı menüsü..?