İtalya'da deprem sonrası 25 bin kişi evsiz kaldı

İtalya’da önceki gün meydana gelen 6,6 büyüklüğündeki deprem sonrasında 25 bin kişi evsiz kaldı. Depremin artçı sarsıntılarının etkileri devam ediyor.

İtalya'da deprem sonrası 25 bin kişi evsiz kaldı
Bu içerik 655 kez okundu.

 

İtalya’nın merkezinde önceki sabah  meydana gelen 6,6 büyüklüğündeki deprem sonrasında 25 bin kişi evsiz kaldı. Depremin artçı sarsıntılarının etkileri  devam ediyor.

En az 20 kişinin yaralandığını açıklayan yetkililer, Ağustos ayında 6,2’lik bir başka depremle sarsılan aynı bölgenin büyük ölçüde tahliye edilmiş olması dolayısıyla olası can kayıplarını önlediğini açıkladı.

Kışı nerede geçireceğiz”

Önceki sarsıntıyla hasar gören yapıların çoğu yıkılırken, bölge sakini afetzedeler “Çadır ya da geçici kalabileceğimiz konutlar temin edilmedi. Prefabrik ev ya da karavan verilmedi. Başımızı sokacak bir yer bulmak için bahara kadar beklemek zorunda kalacağız. Karavan, çadır ya da altertanif birşey bulamazsak bu kışı nerede geçireceğimizi bilmiyorum” şeklinde konuştular.

"Çaresiz kaldık"

“Kalacak bir yer bulmalıyız. Çadırlara ya da arabalara sığınamayız. Havanın soğukluğuna bakın, zor bir zaman. Çaresiz kaldık” diyen afetzedeler için konuşan İtalya Başbakanı Matteo Renzi, ‘bürokrasi ve ekonomik zorlukların aşılacağı ve yaraların hızla sarılacağı’nı söyledi.

3bin 600 kişi şehri terk etti

 

Depremin merkez üssü Norcia’dan yüzlerce kişi farklı bölgelere gidiyor.Norcia Belediye Başkanı, 3 bin 600 kişinin şehri terkettiğini belirtirken: “Dün sabah itibariyle mobil yerleşimlerde barınan 853 kişi ve hotellerde 275 kişi vardı. Mobil konutlardaki kaç kişinin şehirden ayrıldığını bilmiyoruz, fakat yeni depremin durumu değiştirdiği açık. Bu uzun listeye daha çok fazla kişi de eklenecek” dedi.

 

Merkezdeki Marche ve Umbria bölgelerinde ciddi boyutlu hasarlar meydana geldi. Norcia’da bulunan tarihi St. Benedict Bazilikası’nın sadece ön cephesi ayakta kalabilirken, yaralarını yeni yeni sarmaya başlayan İtalya’nın tamamında hissedilen depremin artçı sarsıntılarının haftalarca sürebileceği söyleniyor.

Euronews

italya deprem
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bakanlıktan Vatandaşlıktan Çıkarılacaklar Listesi
Bakanlıktan Vatandaşlıktan Çıkarılacaklar Listesi
Nusr-Et'in 2017 yılı menüsü..?
Nusr-Et'in 2017 yılı menüsü..?