Nabi Avcı:“AKM ömrünü tamamladı”

Gazetecilerle Topkapı Sarayı Müzesi’nde biraraya gelen Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı önemli açıklamalarda bulundu. Devlet tiyatrolarının özelleştirilmesi konusuna değinen Avcı, "AKM ömrünü tamamladı" ifadesini kullandı.

Nabi Avcı:“AKM ömrünü tamamladı”
Bu içerik 547 kez okundu.

Gazete editörleri ve kültür sanat muhabirleriyle Topkapı Sarayı Müzesi’nde biraraya gelen Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı önemli açıklamalarda bulundu. Devlet tiyatrolarının özelleştirilmesi konusuna değinen Avcı, Atatürk Kültür Merkezi(AKM)’nin yıkılarak yeniden yapılacağını açıkladı.

“AKM’nin yerine opera binası yapılacak”

Kültür ve Turizm Bakan Nabi Avcı, Topkapı Sarayı Müzesi’ndeki Konyalı Lokantası’nda gazetelerin kültür-sanat muhabirleri ve editörleriyle akşam yemeğinde bir araya geldi, önemli açıklamalarda bulundu. İstanbul Taksim’deki AKM binasının ömrünü tamamladığının raporlarla kesinleştiğini ve yıkımın gerçekleşeceğini söyleyen Bakan Avcı, bulunduğu alana eskisinden daha kullanışlı, içinde büyük bir opera salonunun da yer alacağı daha büyük bir bina yapılacağını belirtti. Bu konuda çalışmaların sürdüğünü ve epey yol alındığını açıklayan Avcı, gelişmeler en kısa zamanda basınla da paylaşılacak, dedi.

Yeni anayasa ve düzenlemeler sanatçılar ile beraber yapılmalı”

Nabi Avcı’ya yemek sırasında ‘devlet opera, bale ve tiyatrolarının özelleştirilmesi’ konusunda önümüzdeki dönemde bir gelişme olup olmayacağı sorulunca Avcı, bu konuda açıklama yapmaktan kaçınmasına rağmen, bakanlıkta bir çalışma yürütüldüğünü söyledi. Yeni yasa ve düzenlemelerin tiyatrocular ve sanatçılarla birlikte yürütülmesi gerektiğini düşündüğünü söyleyen Avcı, devletin tiyatro, opera ve bale alanındaki gelenek ve birikiminin saygıyla korunmasına özen gösterileceğine dikkat çekti. Sanatın devlet tarafından desteklenmesi gerektiğine inandığını dile getiren Avcı, “Devlet Tiyatroları olmasa, mesela Tanpınar’ın ‘Huzur’unu sahnede görmemiz belki hiç mümkün olmazdı” dedi.


Kaynak:T24


 

akm nabi avcı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bakanlıktan Vatandaşlıktan Çıkarılacaklar Listesi
Bakanlıktan Vatandaşlıktan Çıkarılacaklar Listesi
Nusr-Et'in 2017 yılı menüsü..?
Nusr-Et'in 2017 yılı menüsü..?