Harp Okulları yeniden açılıyor

15 Temmuz sonrası kapatılan Harp Okulları son çıkan KHK ile yeniden öğrenci alımına başlıyor.

Harp Okulları yeniden açılıyor
Bu içerik 665 kez okundu.

15 Temmuz ardından kapatılan ve yeniden açılmayacağı söylenen Harp Okulları son yayınlanan 676 sayılı Karar Hükmünde Kararname (KHK) ile öğrenci alımına yeniden başlayacak.

Milli Savunma Bakanlığı'ndan alınan bilgiye göre Hava Harp Okulu'na diğer üniversitelerin 3.sınıfından yatay geçişle öğrenci alımı duyurusuna çok sayıda başvuru geldi. Hava Harp Okulu, 2.sınıfına alınacak 200 öğrenci için 4000'in üzerinde başvuru yapıldığı bildirildi. Bakanlık, söz konusu başvurularla ilgili olarak mülakatların da sürdüğünü açıkladı.

II. Mahmud'un emriyle 1834 yılında Mekteb-i Harbiye adıyla kurulan Kara Harp Okulları sonra Harbiye Mektebi ve Harp Okulu isimleriyle eğitimine devam etmişti. 15 Temmuz sonrası yaşanan siyasi gelişmeler nedeniyle kapatılan Harp Okulları yerine nasıl bir eğitim sisteminin izleneceği bir süredir merak konusuydu.

Son alınan bilgiler Harp Okullarının Şubat 2017'den itibaren eğitime devam edeceği yönünde. Harp Okulları yerine kurulan hatta rektörü dahi atanan Milli Savunma Üniversitesinin akıbeti ise merak konusu.

Askeri Liseler de açılıyor

Harp okullarıyla beraber açılacak bir diğer askeri öğretim kurumu ise Askeri Liseler. Yine 15 Temmuz sonrası kapatılan askeri liseler de Şubat 2017 itibariyle eğitimlerine devam edecekler.

Askeri Liselerin ve Harp okullarının Milli Savunma Üniversitesine bağlı olarak eğitim vereceği haberleri ise şimdilik söylentiden oluşuyor.

Kara Harp Okulu Harp Okulu Askeri Liseler KHK
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bakanlıktan Vatandaşlıktan Çıkarılacaklar Listesi
Bakanlıktan Vatandaşlıktan Çıkarılacaklar Listesi
Nusr-Et'in 2017 yılı menüsü..?
Nusr-Et'in 2017 yılı menüsü..?