İsveç'ten HDP açıklaması: 'Serbest bırakılacaklarını umuyoruz'

Dün gece HDP'li vekillere yönelik düzenlenen terör operasyonları dünya gündemine bomba gibi düştü. HDP Eş Genel Başkanları Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş'ında aralarında bulunduğu 11 HDP'li vekilin gözaltına alınmasının ardından İsveç Dışişleri Bakanlığı'ndan açıklama geldi.

İsveç'ten HDP açıklaması: 'Serbest bırakılacaklarını umuyoruz'
Bu içerik 516 kez okundu.
Dün gece HDP'li vekillere yönelik düzenlenen terör operasyonları dünya gündemine bomba gibi düştü. HDP Eş Genel Başkanları Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş'ında aralarında bulunduğu 11 HDP'li vekilin gözaltına alınmasının ardından İsveç Dışişleri Bakanlığı'ndan açıklama geldi.​ İsveç Dışişleri Bakanı Margot Wallstöm, HDP liderleri ve milletvekillerinin gözaltına alınması ile ilgili İsveç Hükümeti'nin resmi internet sitesinden yaptığı yazılı açıklamada barış sürecine geri dönülmesi çağrısında bulundu ve "Halkın seçilmiş temsilcilerinin serbest bırakılacaklarını umuyoruz" dedi.
İsveç Hükümeti tarafından yapılan yazılı açıklama şöyle:

"Türk muhalefet partisi HDP’nin iki lideri Demirtaş ve Yüksekdağ’ın diğer bazı parti üyeleri ile birlikte gözaltına alınmaları çok endişe verici. Bu kısmi bir vaka olarak kabul edilemez. Bu uzun bir süredir HDP temsilcilerine karşı önlemlerin bir uzantısı. Halkın seçilmiş temsilcilerinin serbest bırakılacaklarını umuyoruz. Tutuklamalar ülkede halihazırda mevcut karşıtlıkların alevlenmesi riskine neden olur.

"Türkiye’nin tekrardan normalleşme sürecine girmesi ve hükümetin muhalefet ile diyaloğa tekrar başlaması önemli. PKK ile barış sürecine geri dönülmesi, ülkenin devam eden demokratikleşmesi ve bölgenin istikrarı için gerekli. AB üyesi ülkelerin, Türkiye’de insan hakları ve hukuk devleti prensiplerinin korunması için toplu olarak tepki göstermesi önemli."

Margot Wallström Cumhuriyet Gazetesi yönetici ve çalışanlarının gözaltın alınmalarına da atıfta bulunarak, "Serbest basın ve muhalefet çoğulcu demokratik bir toplum için temel koşuldur. Bu grupların saldırıya uğraması bu nedenle kaygı vericidir" 
işveç dışişleri bakanlığı hdp
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bakanlıktan Vatandaşlıktan Çıkarılacaklar Listesi
Bakanlıktan Vatandaşlıktan Çıkarılacaklar Listesi
Nusr-Et'in 2017 yılı menüsü..?
Nusr-Et'in 2017 yılı menüsü..?