Murat Karayılan: 'Faşist saldırılara gereken cevap verilecektir'

Bölücü terör örgütü PKK'nın üst düzey yöneticilerinden olan Murat Karayılan, "HDP’ye yönelik operasyonlar hakkında saldırılara karşı tüm alanlarda gereken cevap verilecektir" dedi.

Murat Karayılan: 'Faşist saldırılara gereken cevap verilecektir'
Bu içerik 1207 kez okundu.

Bölücü terör örgütü PKK'nın üst düzey yöneticilerinden olan Murat Karayılan, "HDP’ye yönelik operasyonlar  hakkında saldırılara karşı tüm alanlarda gereken cevap verilecektir" dedi. 

Sendika.Org'da yer alan habere göre ANF'ye açıklam yapan Karayılan'ın konuşmasının satır başları:

“Bugün Ortadoğu bölgesinde kapsamlı bir savaş var. Üçüncü Dünya Savaşı gibidir. Bütün uluslararası güçler bir şekilde bu savaşa katılmışlardır. Hem yerel hem bölgesel güçler, bazıları direk bazıları da dolaylı bir şekilde bu savaşa katılmışlardır. Yürütülen bu savaşta DAİŞ ve El-Nusra çetelerine karşı, bölgedeki halkların üzerinde yürütülmek istenen faşizme karşı Kürt halkı ön plana çıktı. Türk devleti ve AKP hükümetinin desteğiyle, yine Suudi ve Katar devletleri, bölgede güçlendirilmiş selefi hareketler bölge halklarına karşı, bölge bileşenlerine karşı ve insanlığa karşı büyük bir tehlike oldular. Çünkü bu çeteler İslam perdesi adı altında vahşet yürütüyorlar. Ve bu, adını verdiğimiz devletler tarafından yapıldı. Silah, para imkan bu devletler onlara verdiler. Bu çetelere karşı hareketimiz, Apocu hareket her yerde mücadele yürüttü. İdeolojik siyasi mücadele sonra da Kürdistan’a el uzatıldığında, çok şiddetli saldırılar geliştiğinde bizler de buna karşı direniş başlattık."

"Erdoğan iki şeyi kabul edemediğini söylüyor"

Erdoğan iki şeyi kabul edemediği söylüyor: Bir Kobanê zaferi, diğeri de 7 Haziran seçimlerinin başarısı. Bunun için yönteme başvuruyorlar. İlk başta Kürt halkına karşı Erdoğan ve Fethullah Gülen ittifakıyla savaştılar. KCK operasyonları bu ittifak temelinde geliştirildi. Diyalog sürecinin boşa çıkarılması için Fethullah hareketini maşa gibi kullandılar. Daha sonra talan ettiklerini paylaşmak için Erdoğan ve Gülen arasında çelişkiler yaşandı ve bir birleriyle çatışmaya başladılar. 15 Temmuz’da Gülen ve bazı güçler iktidara el koymak istediler, bunun için savaştılar, bunu yapmak isteyenler başarısız oldular. Şimdi AKP bunu sonuna kadar kullanmak istiyor ve bunu da Türkiye’de despot, faşizan bir sistemle geliştirmek istiyor. Ve böylece Kürt özgürlük hareketini tasfiye etmeyi düşünüyor ve hedefliyor. Bunun için olağan üstü hali üç ay daha uzattılar. Esas olarak Fethullahçılar kimdir, kim değildir bellidir. Hepsi de bir birinin yakın arkadaşlarıdır. Devlet içinde bir birini iyi tanıyorlar. Zaten üç ay içerisinde bunların hepsini yakaladılar.

"OHAL'in uzatılmasının sebebi, Kürt özgürlük hareketi ve Türkiye solunun tasfiyesidir"

OHAL'in üç ay daha uzatılmasının sebebi, Kürt özgürlük hareketi ve Türkiye solunun tasfiyesi içindir. Şimdi AKP rejimi kendisine karşı olan muhalefeti tasfiye etmek için, Türkiye’de özgürlük ve demokrasi mücadelesini ortadan kaldırmak için geniş çaplı bir saldırı içerisindedir. Türkiye’de birçok güç bu saldırılardan korktu ve kendilerini geri çekti. Şimdi direnen Kürt halkıdır, Kürt özgürlük hareketidir ve demokratik güçlerdir. Şimdi de faşizan saldılar bu güçlere karşı geliştiriliyor. Çünkü Erdoğan iktidarının zemini boştur, kendinden korkuyor. Yenileceklerini gördüler ve bunun da sebebi olarak Kürdistan özgürlük mücadelesini gördüler. Dolayısıyla Kürdistan özgürlük mücadelesini saldırılarının birinci hedefi yaptılar. Sadece Türkiye’nin resmi sınırları içinde değil, Türkiye sınırları dışında da saldırılarını geliştiriyorlar. Bir yandan uluslararası güçlere laf atıyor, diyor ki niye bana destek vermiyorsunuz, niye Kürt özgürlük mücadelesine karşı durmuyorsunuz."

"AKP’nin planları da boşa düştü"

"Herkes artık görmeli, AKP’nin niyeti kötüdür. Açık bir düşmanlık yapıyorlar. Şu an amaçları budur, bir sessizlik ortamı yaratarak kuzeydeki kurumlarımızı yenilgiye uğratarak başarı elde etmek istiyor. O zaman Rojava, Başur ve Rojhilat üzerinde de istediklerini yapabileceklerini düşünüyorlar. Bu nedenle merkez şimdi kuzey Kürdistan’dır. Çünkü Rojava Kürdistan’ı üzerindeki amaçlarına ulaşamadı. Rakka operasyonu QSD güçleri tarafından örgütleniyor, Türk devleti bunun içerisinde değildir. Bağırıp çağırıyorlar Minbic’i bilmem nereyi alacağız, diyorlar. Bu öyle kolay değildir. Nasıl ki AKP’nin şu ana kadar Rojava üzerindeki planları boşa düştüyse şimdiki planı da boşa düşmüştür. Arap halkı Şehba bölgesinde Türk işgaline karşı şimdi direniyor. Rojava üzerindeki hedeflerini başarıya ulaştıramazlar. Aynı zamanda Musul operasyonuna katılmak oraya müdahale etmek istedi. Böylece Güney üzerindeki planlarını başarıya götürmek istedi. Fakat buna karşı da Irak hükümeti diğer dünya devletleri Türkiye’nin müdahalesini kabul etmediler."

"AKP yenilecektir"

"AKP, Rojava Irak ve Güney üzerindeki planlarında sonuç elde edemeyince yönünü bir kez daha Kuzey Kürdistan’a vermiştir. “Eğer ki Kuzey Kürdistan’da başarıya ulaşırsa diğer tüm amaçlarımı yerine getiririm” diyor. Türkiye devleti otuz üç yıldır özgürlük mücadelesini tasfiye etmek için zaten saldırılarını yürütüyor. “PKK’yi bugün ya da yarın tasfiye edeceğim” diyor. 1984 15 Ağustos atılımı başladığında Kenan Evren 72 saatte tasfiye edeceğini söyledi. Sonrasında çok kişi iktidara geldi örneğin, Tansu Çiller “3 ayda bitireceği” dedi. Şimdi de Erdoğan Nisan ayına kadar bitireceğini söylüyor. MHP Ergenekon ittifakıyla ve kimi işbirlikçi Kürtlerle birlikte Kürt Özgürlük Hareketini nisan ayına kadar tasfiye edeceğini söylüyor. Bu otuz üç yıldır Türk devleti her 3 ayda, 6 ayda tasfiye edeceğini söylüyor fakat bu hareket gittikçe büyüdü. Çünkü bu hareket bir hakikat üzerinden yürüyor. Kürt ve Kürdistan hakikati üzerinden kendini var ediyor. Bu hareket Kürt halkının doğal haklarını istiyor. Dolaysıyla bu hareketi ortadan kaldıramazlar. Kendileri yenilecektir. Artık Kürt ve Kürdistan hakikatinin üzerini örtemezler."

"Saldırılara sessiz kalınırsa, genişleyecek"

Eğer ki bu saldırıları karşı sessiz kalırlarsa bu saldırlar genişleyecek ve Kürdistan’da savaş daha da derinleşecektir. AKP korku imparatorluğu yaratmak istiyor. Bunun için herkesi susturmak istiyor. Kimse bu süreçte korkmamalıdır. Halkımız haklıdır, bir halk olarak kendi sözcülerine sahip çıkmalıdır. Seçilmişlerine ve milletvekillerine sahip çıkmalıdırlar. Eğer ki sahip çıkmazlarsa kendilerine daha fazla yönelim gerçekleşecektir. Şimdi gecenin bir yarısında eğer ki parlamenterlerin kapısını kırıp içeri giriyorlarsa yarın herkesin kapısını kırabilirler. Dolayısıyla bu süreç herkesten daha sorumlu, daha örgütlü, daha cesaretli ve daha eylemli davranmalarını istiyor.

Faşist saldırılara karşı tüm alanlarda gereken cevap verilecektir

"AKP’nin halkımızın değerlerine, kültürüne, kurumlarına karşı geliştirmiş oluğu saldırılar aynı zamanda savaşı da derinleştirecektir. Çünkü saldırı ve şiddetle halkımız ve bize yöneliyor. Buna karşı her yöntemle direnmek hakkımızdır. Örgüt olarak bütün cephelerde gerekli cevabı verebiliriz ve vereceğiz de. Fakat bu mesele profesyonel güçlerin, savaşı geliştirmek meselesi değildir. Düşman, Kürtler PKK’den HDP’den Kürtlükten vazgeçti ve artık bizimledirler diyor. Dolaysıyla savaşı derinleştireceğiz diyor. Düşmanı bir bütünen yenilgiye uğratmak için herkes üzerine düşeni yapmalıdır. Gerilla da, siyasetçiler de, kadrolar da ve elbette halk da gerekeni yapmalıdır. Eğer bunlar birbirini tamamlarsa hiç kimse bize karşı duramaz. Bu nedenle herkes sorumlu yaklaşmalıdır. Doğrudur en büyük sorumluluk ve yük bizim üzerimizdedir. Biz bunun farkındayız. Bunun altından kalkmak için gerekeni yapacağız. Fakat halkımız da sessiz kalıp düşmanın elini güçlendirmemelidir. Çünkü sessiz kalmak AKP faşizmini güçlendirmek anlamına gelecektir. Böyle olursa halk da benimledir, diyor. Ve böylece saldırıyı daha da yükseltiyor. Dolayısıyla herkes kapısının önüne çıkıp sesini yükseltip, biz bunu kabul etmiyoruz demelidirler. Gün böyle bir gündür. Gün onur ve fedakarlık günüdür. Biz inanıyoruz ki halkımız bu fedakarlığı ve duruşu sergileyecek ve tüm alanlarda gereken cevabı bu faşist saldırılara verecektir. Halkların demokrasi ve özgürlük mücadelesini böyle başarıya ulaştıracaklardır. Umudumuz budur."

 

murat karayılan hdp pkk selahattin demirtaş figen yüksekdağ akp
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bakanlıktan Vatandaşlıktan Çıkarılacaklar Listesi
Bakanlıktan Vatandaşlıktan Çıkarılacaklar Listesi
Nusr-Et'in 2017 yılı menüsü..?
Nusr-Et'in 2017 yılı menüsü..?