3D yazıcısıyla robot eller üretiliyor

Son zamanlarda artan 3D yazıcı teknolojisi uzuvlarını kaybeden çocuklara umut olmaya başladı. İTÜ öğrencileri tarafından gerçekleştirilen Astero Biyonik projesi ile uzvunu kaybetmiş çocuklara 3D yazıcılarla düşük maliyetlerde protez el üretilmeye başlandı

3D yazıcısıyla robot eller üretiliyor
Bu içerik 1377 kez okundu.

Son zamanlarda artan 3D yazıcı teknolojisi uzuvlarını kaybeden çocuklara umut olmaya başladı. İTÜ öğrencileri tarafından gerçekleştirilen Astero Biyonik projesi ile uzvunu kaybetmiş çocuklara 3D yazıcılarla düşük maliyetlerde protez el üretilmeye başlandı. 


Ticari protezlere ailelerin gücü yetmiyor
Ticari protezler günümüzde on binlerce dolara satılıyor. Bu protezler alınsa dahi çocuklar çok hızlı büyüdüğünden, 1-2 yıl içinde çocuk proteze sığmamaya başlıyor ve protezin değiştirilmesi gerekiyor. Binlerce aile çocuğuna protez kol, bacak yaptırmak için maddi imkanı sağlayamıyor. 

Maliyeti 30 TL
Türkiye'de ilk robot eli 2 yıl önce iş makinesinde parmaklarını kaybeden Mehmet Toprak için üreten Robotel Türkiye projesinin de desteklediği Astero Biyonik projesi ekibinin tamamı İTÜ Bilgisayar Mühendisliği son sınıf öğrencilerinden oluşuyor. Ekip protezleri sadece 30 TL'ye mal ediyor ve projeyi sosyal sorumluluk kapsamında yürüttükleri için ürettikleri bütün modelleri ihtiyaç sahiplerine tamamen ücretsiz olarak teslim ediyorlar. Üretilen biyonik protez uzuvlar talep geldiği andan itibaren yoğunluğa bağlı olarak 2 ile 4 hafta içerisinde ihtiyaç sahiplerine ulaştırılıyor. 

Kişiye özel üretiliyor
Asterobiyonik.com üzerinden ihtiyaç sahiplerinin başvurularıyla kişinin ölçüleri alınıp fotoğraflandıktan sonra modelleme yapılıyor. 3D model teknikleri kullanarak kişiye uygun modellerden biri seçilerek ölçü ve anatomisine uygun hale getiriliyor. Daha sonra 3 boyutlu baskı cihazları ile parçalar halinde baskı alınıyor. Bunlar monte edilerek test ediliyor. Hiçbir medikal işlem uygulanmazken, bilek hareketi veya dirsek hareketi ile parmaklar kapanarak kavrama yapabiliyor. 

Biyoplastik madde kullanılıyor
Şu anda proje kapsamında kolunda dirsekten altı bulunmayan insanlar için protez yapma imkânları olan gençlerin, 3D basımında kullandıkları plastik türü olan PLA'nın insan sağlığına zararı bulunmuyor. Protezlerin tahmini kullanım süresi ise protez sahibinin protezin ilk takıldığı zamandaki yaşına göre fark gösteriyor. 3-17 yaş arası üretilen protezlerin, çocukların büyümesine göre değiştirilmesi gerekiyor. Bu durumu göz önünde bulunduran gençler, protez için 1-2 yıl gibi bir kullanım süresi öngörüyor. 

astero biyonik istanbul teknik üniversitesi robotel 3D yazıcı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bakanlıktan Vatandaşlıktan Çıkarılacaklar Listesi
Bakanlıktan Vatandaşlıktan Çıkarılacaklar Listesi
Nusr-Et'in 2017 yılı menüsü..?
Nusr-Et'in 2017 yılı menüsü..?