10 Ekim Katliamı faili ile selfie!

10 Ekim Katliamı faillerinden Yakup Şahin, bugün görülen duruşmada gözaltındayken bazı kişilerin kendisiyle selfie çektiğini ve 'elinize sağlık, bir iki çocuk ölmüş' dediklerini söyledi.

10 Ekim Katliamı faili ile selfie!
Bu içerik 508 kez okundu.

Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın ikinci gününde de sanıklar salona alındığında, ailelerden yoğun tepki gördü. Kimlik tespiti sırasında sanık Mehmet Kadir Cabel'in avukatı Nilüfer Yolcu, CMK tarafından atandığını ve vicdani sorumluluğu gereği sanığı savunmayacağını söylerken, Yakup Şahin'in avukatı da felsefesine ters olduğunu belirterek, davadan çekilmek istediğini belirtti.

Mahkeme, avukatların çekilme talebinin kabul edilmesi durumunda Ankara Barosu'na yazı yazılarak, yeni avukatlar atanmasını talep etti. Katılma talepleri kabul edildi Duruşmaya; KESK, CHP, EMEP, TMMOB, TTB, DİSK, 10 Ekim Barış ve Dayanışma Derneği, İnşaat İşçileri Sendikası, Birleşik Taşımacılık Sendikası, HDP ve bazı sivil toplum kuruluşları katılma talebinde bulunuldu. Mahkeme, katılma taleplerini değerlendirerek, kabulüne karar verdi.

Sanık yalnız geldi...

Söz alan bir avukat, soruşturma aşamasında etkin pişmanlık yasasından yararlanmak isteyen sanık Yakup Şahin'in salonda tek başına, diğer sanıkların olmadığı ortamda dinlenmesinin maddi gerçeğe ulaşılması açısından önemli olduğunu söyledi. Avukat, "Yakup Şahin ilk ifadesinde etkin pişmanlıktan yararlanmak istemiş ve soruşturmaya yardımcı olmuştur. O yüzden sanıkları dinlerken, aynı ortamda olmadan, birbirlerine baskı kurmadan dinlemek son derece önemlidir. Dünkü duruşmada sanıklar arasında gerçekleşe fısıldamalar örgütlü davrandıkları gösteriyor. Eğer hepsi için karar verilmeyecekse, Yakup Şahin için talebimizin değerlendirilmesini istiyoruz" dedi.

Mahkeme heyeti, sadece sanık Yakup Şahin açısından talebi kabul etti. Savunmasına geçilen Yakup Şahin, ayağa kalktığında patlamada üniversitede okuyan oğlunu kaybeden bir baba, 'Katil' diye bağırdı. Mahkeme başkanının araya girmesiyle tekrar sanığın savunmasına geçildi.

"3-5 aya çıkarsın dediler"

10 Ekim 2015'teki saldırının ardından yakalanan ve yer göstermesi yaparak patlayıcıların bulunmasını sağlayan, canlı bombaların Ankara'ya getirilmesi sırasında önden giderek yol kontrolü yaptığını itiraf eden ve ifadeleri iddianamenin oluşmasında başrol oynayan Yakup Şahin, polis ve savcılık ifadelerinin baskı ve tehdit altında alındığını iddia eti. Şahin, şu ifadeleri kullandı: "İfadem, emniyette '3-5 ay yatar çıkacaksın' dedikleri için yaptığım bir anlaşma. 3-5 ayda çıkmadığım için o ifadeyi kabul etmiyorum. Herkes dinlerse yazdığım savunmayı okuyacağım" Müşteki avukatları, sanığın savunmasını kağıttan okumamasını istedi ancak mahkeme başkanını isteği ile sanık savunmasına şöyle devam etti: "Bütün gerçekler burada. Daha önceki ifadenin gerçeklikle alakası yoktur. Hiçbir silahlı terör örgütü ile alakam yoktur. Ben işten eve, evden işe giden birimiyim. Ben hayatın boyunca ailemden ayrılan bir insan değilim."

"Uyandığımda selfie çekiyorlardı"

Gözaltına alındıktan sonra emniyete, polislerin çay içtiği yere götürüldüğünü söyleyen sanık Şahin, "Yorgun olduğum için ve uyuşturucu kullandığım için kendimden geçmişim. Sonra uyandığımda tanımadığım bazı kişilerin benimle selfie çektiğini gördüm. Sonra bunlardan biri 'elinize sağlık bir iki çocuk ölmüş' deyip gülerek gittiğini hatırlıyorum" diye konuştu.

Sorgunun ardından mahkeme heyeti, duruşmaya yarın devam etmek üzere ara verdi.

10 ekim katliamı 10 ekim IŞİD DAEŞ Teror Ankara Ankara Katliamı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bakanlıktan Vatandaşlıktan Çıkarılacaklar Listesi
Bakanlıktan Vatandaşlıktan Çıkarılacaklar Listesi
Nusr-Et'in 2017 yılı menüsü..?
Nusr-Et'in 2017 yılı menüsü..?