Amerika sandık başında

Amerika Birleşik Devletlerinde gerçekleşen 45. başkanlık seçimi için Amerikalılar sandık başına gitti.

Amerika sandık başında
Bu içerik 818 kez okundu.

Dünyanın gözünü diktiği ABD'deki başkanlık seçiminde doğu eyaletlerinde oy kullanma işlemi başladı. Yerel saatle sabah 06.00'da ilk oylar sandığa atılırken, yüzlerce kişinin daha gün ağarmadan seçim merkezleri önünde sıraya girdiği görüldü.

Trump ve Clinton da sandığa gitti

Her iki aday da oylarını New York'ta kullanırken, sandığa ilk gelen aday ise Clinton oldu. Clinton ve eşi eski Başkan Bill Clinton oylarını evlerinin bulunduğu New York'un Chappaqua bölgesinde attı. Cumhuriyetçi Trump ise Manhattan'da oyunu kullanacağı seçim merkezine eşi Melania Trump ile yerel saat ile 11'e doğru geldi. Clinton, oyunu kullandıktan sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, seçilirse elinden gelenin en iyisini yapacağını söyledi. Twitter hesabından yaptığı açıklamada ise Clinton, seçmenlere sandığa giderek oy kullanma çağrısında bulundu ve "Gidip tarih yazalım" dedi.

Obama basket oynadı

ABD Başkanı Barack Obama, daha önceki seçimlerde yaptığı gibi seçim günü basketbol oynadı. Başkan'ın basketbol oynamaya giderken çekilmiş fotoğrafını Associated Press haber ajansı geçti.

Üstsüz protesto gerçekleşti

New York'ta seçim günü üstsüz protestoyla başladı. Bir oy verme merkezine gelen FEMEN üyesi iki kadın sloganlar atarak protesto gösterisi yaptı ve ardından görevliler tarafından salondan çıkarılarak gözaltına alındı. Görüntüleri, People dergisinden Sharon Clott Kanter Twitter hesabından paylaştı.

İlk sonuçlar Dixville Notch köyünden

Seçimden ilk sonuçlar ise geleneksel olarak New Hampshire'in Dixville Notch köyünden geldi. 8 seçmenin oy kullandığı ve 40'a yakın gazeteci tarafından izlenen sandıktan, Demokrat Parti adayı Clinton'a 4, rakibi Cumhuriyetçi Parti adayı Trump'a 2, Liberteryan (Özgürlükçü) Parti adayı Gary Johnson'a ve bağımsız aday Mitt Romney'e birer oy çıktı. ABD'nin New Hampshire eyalet yasalarına göre, seçmen sayısı 100'ün altında olan seçim bölgelerinde, gece yarısından sonra oy verme işlemi başlayabiliyor ve tüm seçmeler oylarını kullandıktan hemen sonra seçim sonuçları açıklanabiliyor.

Amerika Birleşik Devletler Seçim Vote2016 Başkanlık Trump Clinton
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bakanlıktan Vatandaşlıktan Çıkarılacaklar Listesi
Bakanlıktan Vatandaşlıktan Çıkarılacaklar Listesi
Nusr-Et'in 2017 yılı menüsü..?
Nusr-Et'in 2017 yılı menüsü..?