Amerika Birleşik Devletleri'nin yeni Başkanı Trump

ABD başkanlık yarışında Donald Trump 276 delege kazanarak ABD'nin 45. Başkanı oldu.

Amerika Birleşik Devletleri'nin yeni Başkanı Trump
Bu içerik 893 kez okundu.

Trump'ın partisi Cumhuriyetçiler, Senato'da 51 sandalye ve Temsilciler Meclisi'ni de 233 sandalye alarak çoğunluğu elde ettiler. Demokrat Parti adayı Hillary Clinton'ın delege sayısı ise en son 218 düzeyinde bulunuyordu.

Clinton ve taraftarları üzgün

ABD’de Demokrat Partili Hillary Clinton ile Cumhuriyetçi Partili Donald Trump’ın çekiştiği başkanlık seçimlerinde Donald Trump’ın zaferi neredeyse kesinleşti. Hillary Clinton’ın seçim kampanyasını yöneten John Podesta, Javitz Center’da Clinton’ın zafer konuşmasını bekleyen taraftarlarına evlerine gitmesi çağrısında bulundu. Podesta, oy sayımlarının tam olarak bitmediğini, Clinton için hala umut olduğunu söyleyerek Clinton taraftarlarını avutmaya çalıştı. Demokrat Partili aday Hillary Clinton’ı destekleyen seçmenlerden bazıları gözyaşlarına boğulurken, Donald Trump’ın Beyaz Saray’ın yeni ev sahibi olacağının neredeyse kesinleşmesi nedeniyle ABD’nin sınır komşusu Kanada’nın göçmenlik işlerin internet sayfası çok sayıda başvuru nedeniyle çöktü. Bu arada Hillary Clinton'ın, Donald Trump'ı aralarak, "Kazandın, kabul ediyorum" dediği belirtildi.

Kum yüklü kamyonlarla güvenlik önlemi

Amerikalılar 45. ABD Başkanını seçmek için sandık başına giderken, ülke genelinde olağanüstü güvenlik önlemleri alındı. Demokrat Partili aday Hillary Clinton ile Cumhuriyetçi Partili aday Donald Trump'ın ikisinin birden New York'ta bulunması, New York polisini ve gizli servisi alarma geçirdi. Trump'ın seçim ofisi olarak kullandığı 5. Cadde üzerindeki Trump Tower'in önünde, kum yüklü kamyonlarla güvenlik önlemleri alınırken, binanın çevresi polis araçları, resmi ve sivil polisler ile bomba köpekleri ile çevrelendi. Polis, Trump Tower'in karşı kaldırımını da barikatlar içine aldı.

Donald Trump Trump ABD USA Clinton Hillary Clinton Election 2016 Seçim
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bakanlıktan Vatandaşlıktan Çıkarılacaklar Listesi
Bakanlıktan Vatandaşlıktan Çıkarılacaklar Listesi
Nusr-Et'in 2017 yılı menüsü..?
Nusr-Et'in 2017 yılı menüsü..?