Boğaziçili öğrencilerden KHK şarkısı!

Rektörlük seçimlerini kaldıran KHK’nin ardından yüzde 86’lık rekor bir oyla seçilen rektörlerinin atanmamasını protesto eden Boğaziçililer bu durum için şarkı yazdı.

Boğaziçili öğrencilerden KHK şarkısı!
Bu içerik 768 kez okundu.

Seçilmiş rektörlerinin atanmamasını protesto etmek için çadır kuran Boğaziçililerin nöbeti sürüyor. Boğaziçi müzisyenler yazdıkları şarkıyla nöbete destek verdi. 

Rektörlük seçimlerini kaldıran KHK’nin ardından yüzde 86’lık rekor bir oyla seçilen rektörlerinin atanmamasını protesto eden Boğaziçililer bu durum için şarkı yazdı. Rektörlerinin atanmamasının anti demokratikliğine vurgu yapan şarkıda KHK’lere de gönderme var.

Videoyu izlemek için tıklayınız

Rektörlerde tepkili

Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyeleri, rektörlük seçimlerini kaldıran Kanun Hükmünde Kararname’ye (KHK) karşı üniversitede basın açıklaması yaptı. Açıklamada,“Rektörler siyasi irade tarafından belirlenemez” ifadeleri kullanıldı. 

Öğretim Üyeleri adına açıklamayı Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Ayşe Buğra yaptı.

Üniversitede 12 Temmuz’da yapılan seçimlerde oyların yüzde 86 oy oranıyla seçtiği rektörün atanmamasının kabul edilemez olduğunu söyledi.

“Rektörler siyasi irade tarafından belirlenemez”

Boğaziçi öğretim üyelerinden yapılan açıklamanın tam metni:

“Ülkemiz zor zamanlardan geçiyor. Zorlukları ortak aklı çalıştırarak, bilimsel olarak temellendirerek ve hukuk devleti çerçevesinden çıkmadan aşmalıyız.

“29 Ekim 2016 gecesi çıkarılan 676 sayılı KHK’nin rektör seçimlerini yeniden düzenleyen 85. Maddesi, olağanüstü hal koşullarıyla ilgisiz düzenlemeler önermektedir. Daha önce 18 Ağustos 2016’da TBMM’ye sunulan ve milletvekillerinin tepkisi üzerine hızla geri çekilen bu düzenleme, üniversite yönetimini siyasi iradenin tasarrufuna bırakmaktadır.

"Üniversiteler özerk kurumlardır"

“Demokratik toplumlarda rektörler siyasi irade tarafından belirlenmez. Üniversiteler özerk kurumlardır. Bu özerklik, anayasamız tarafından sınırlı da olsa güvence altına alınmıştır. Ancak son düzenleme, üniversitenin kurumsal özerkliğini hem kamu hem vakıf üniversiteleri için yok etmektedir."

"Seçilmiş rektör hala atanmadı"

“Boğaziçi Üniversitesi, 12 Temmuz 2016 tarihinde öğretim üyelerinin yüzde 90’ının katıldığı bir seçimde, yüzde 86 gibi rekor bir oy oranıyla rektörünü seçmiştir. Seçimlerin öneminin her gün hatırlatıldığı ülkemizde, böylesine net bir seçim sonucunun görmezden gelinerek, seçilmiş rektörün hâlâ atanmamış olması kabul edilemez."

"KHK’nın iptalini kamu yararı adına talep ediyoruz"

“OHAL’in hukuki çerçevesinin dışında kalan yeni rektör belirleme yöntemi ise, ülkenin bilimsel, demokratik ve ekonomik gelişmesine zarar verecek niteliktedir. Özerk üniversitelerin gelişmiş toplumların güvencesi olduğunu hatırlatarak, rektör seçimini düzenleyen KHK’nın iptalini kamu yararı adına talep ediyoruz.”

boğaziçi üniversitesi khk rektör
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bakanlıktan Vatandaşlıktan Çıkarılacaklar Listesi
Bakanlıktan Vatandaşlıktan Çıkarılacaklar Listesi
Nusr-Et'in 2017 yılı menüsü..?
Nusr-Et'in 2017 yılı menüsü..?