Dışişleri Bakanlarından açıklama!

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier ile ortak basın toplantısı düzenledi.

Dışişleri Bakanlarından açıklama!
Bu içerik 469 kez okundu.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier ile ortak basın toplantısı düzenledi. Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne ihtiyacı olduğunu belirtti. Çavuşoğlu,"Ben inanıyorum ki bu karşılıklı saygı ve işbirliği anlayışıyla, Türkiye ve Almanya ikili ilişkilerini daha da ileriye götürecektir. Türkiye Avrupa Birliği ilişkilerinde özellikle Almanya'nın daha yapıcı katkısını bekliyoruz. Dünkü Dışişleri Bakanları Konsey Toplantısı'nda Frank-Walter Steinmeier'ın tutumu takdire şayandır. Türkiye'nin önemini en iyi şekilde burada anlatmıştır. Zorlu günlere rağmen yaşanan bazı sorunlara yada güven bunalımına rağmen bunu anlatması çok önemli. Biz hiç bir zaman Avrupa Birliğ'ne ihtiyaç duymadığımızı söylemedik. Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne ihtiyacı var. AB'nin de Türkiye'ye ihtiyacı var. Ama Avrupa birliği'nin sık sık Türkiye'ye olan ihtiyacını unuttuğunu, inkar ettiğini görüyoruz. Son zamanlarda bazı AB üyesi ülkelerin Dışişleri Bakanları'nın yada yöneticilerinin, Türkiye ile Avrupa Birliği ilişkilerinin durdurulması yönündeki görüşleri, Türkiye'de ve Türk halkında çok ciddi bir tepkiye yol açmaktadır. Türk halkının bizden isteği, onlar bu adımları atacağına, siz bu müzakereleri durdurun diye sürekli baskı yapıyorlar. Biz bu zorlu süreci ancak birlikte aşabiliriz. Karşılıklı güvene dayalı adımlarla aşabiliriz. Avrupa Birliği'nin en önemli üyesi Almanya'nın da buradaki rolü çok önemlidir. Bugüne kadar Almanya2nın ve Sayın Merkel'in Türkiye Avrupa Birliği ilişkilerinde özellikle de göz konusu gibi birçok zorlu konulardaki oynadığı rolü de takdir ediyoruz. Ben inanıyorum Değerli dostum Frank Walter'ın bugün gerçekleştirdiği ziyaret, ilişkilerimizin tekrar eski günler ve daha ötesine gitmeli yönünde önemli bir ziyarettir. Yeni bir dönüm noktası olacaktır" diye konuştu.

Ortadoğu barut fıçısı!

Almanya Dışişleri Bakanı Steinmeier, 3 buçuk milyon Türk vatandaşının Almanya'da yaşadığını hatırlatarak Türk toplumun bilincinde olduklarını söyledi. Steinmeier konuşmasını şöyle sürdürdü :"Birbirimize ihtiyacımızın olduğunun bilincinde olursak, sorunlarımızı çözebiliriz. Avrupa'ya ihtiyacımız sadece ekonomik olarak değil, siyasi olarak da birbirimize ihtiyacımız var. Almanya için şu da geçerli, Almanya ve Türkiye sadece şuan yaşanan bir ilişki değil, yüzyıllık geçmişe dayanan binlerce ailevi bağalarında oluştuğu önemli ilişkiler. Türkiye'de şunu da unutmamamız gerekir. 3 buçuk milyon Türkiye kökenli insan Almanya'da yaşıyor. Bu nedenle Türk toplumunun bir aynası gibi aynı zamanda Almanya'daki Türk toplumu, bunun bilincindeyiz. Bunu unutmuyoruz. Bu kadar uzun süredir süren ilişkileri tehlikeye sokmamalıyız. Açık diyalog ve dürüst diyalog çok önemli. Hepimiz biliyoruz ki çok zor bir dönemden geçiyoruz. Ve ne zaman düzeleceğini de bilemiyoruz. İçinde yaşadığımız dünyada bir çok çalkantılı olay yaşanıyor. Yakın ve Ortadoğu bir barut fıçısı gibi ve Türkler çok yakınlarında bu savaşı Suriye'de Irak'ta yaşıyorlar. Komşu ülkelerde İslamcı terör yaşanıyor ve Türkiye'yi çok yakından etkiliyor. Sevgili Mevlüt biz bunu görüyoruz ve unutmuyoruz. Biz gerekli bir siyasi çözüm konusunda da ortağız. Suriye konusunda ve terörle mücadele konusunda omuz omuza mücadele ediyoruz. Hem IŞİD, hem PKK terörü mücadele konusunda. Federal Parlamento federal ordunun ortak girişimlerine burada askeri mevcudiyetini onayladı. Alman Parlamentosu, bu operasyonları İncirlik Üssü'nden hareket ederek yapabilmemiz son derece önemli ve tekrar etmek istiyorum Alman Parlamenterlerin, İncirlikteki Alman askerlerini ziyaret etmeleri, bizim açımızdan son derece önemli ve doğal. Bu görev hakkında karar verecek olan parlamentonun oradaki çalışma koşullarında kendileri bizzat, yerinde görebilmeleri gerekir."

Basın özgürlüğü endişesi

Steinmeier Türkiye hakkında endişelerinin olduğunu aktardı. Steinmeier, "Çok ciddi endişelerimiz hakkında da konuştuk. Özellikle darbe girişiminden sonra Türkiye'de meydana gelen olaylar ve gelişmeler konusunda bizim endişelerimiz hakkında bilgi verdim. Çok büyük sayıdaki tutuklamalar, ifade ve basın özgürlüğü konusundaki endişelerimizi de ifade ettim. Binlerce memurun, askerin ve gazetecinin işlerinden atılmaları konusunu da ele aldık. Ben şunu rica ediyorum. Bunu bir tepeden bakarak ders verme olarak algılanmamasını, Türkiye'nin egemenliğine saygısızlık olarak algılanmamasını rica ediyorum. İkili ilişkilerimizde gölgelenen bu alanların yeniden aydınlatılması ve gelecekte düzeltmelerin, iyileşmelerin yaşanmasını arzu ediyoruz. Bu AB ile Türkiye arasındaki ilişkiler içinde elbette geçerli "dedi.

 

Steinmeier Mevlüt Çavuşoğlu Dışişleri Bakanlığı AB Avrupa Birliği
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bakanlıktan Vatandaşlıktan Çıkarılacaklar Listesi
Bakanlıktan Vatandaşlıktan Çıkarılacaklar Listesi
Nusr-Et'in 2017 yılı menüsü..?
Nusr-Et'in 2017 yılı menüsü..?