Başbakan Yıldırım'dan Kılıçdaroğlu'na: Türkiye'de rejim tartışmaları 1923'te bitti!

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Binali Yıldırım, anayasa değişikliği üzerinden CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na seslenerek "Rejim tartışması ey Kılıçdaroğlu, 1923'te bitti. Cumhuriyeti tartışan kimse yok. Olsa da önce karşısına çıkan AKP olur" dedi.

Başbakan Yıldırım'dan Kılıçdaroğlu'na: Türkiye'de rejim tartışmaları 1923'te bitti!
Bu içerik 650 kez okundu.

Başbakan Binali Yıldırım, partisinin TBMM'deki grup toplantısında hitap etti. Konuşmasında, bugün Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin (KKTC) 33'üncü kuruluş yıl dönümü olduğunu hatırlatan Başbakan Yıldırım, Kıbrıs müzakereleriyle ilgili değerlendirmede bulundu. Kıbrıs'ta dönüşümlü başkanlığı içeren, adil paylaşımlı bir çözüm istediklerini dile getiren Yıldırım, "Bu görüşmelerden ümit ederiz ki hayırlı bir sonuç çıkar. Sonuç ne olursa Kıbrıslı kardeşlerimizin haklarını geriye götürecek hiçbir çözüm asla ve asla kabul edilemez. Kıbrıs'ta iki taraflı, dönüşümlü başkanlığı içeren, adil paylaşımlı bir çözümü biz de çok arzu ediyoruz. Kıbrıs'ta geçmişte yaşanan olayların bir daha olmaması için Türkiye'nin etkin garantisi aynen devam etmektedir. Bu konuda farklı alternatifler ortaya sürenler, asla yanılgı içerisinde olmasın. Ümit ederiz ki bu görüşmeler, iki tarafı da memnun edecek şekilde bir sonuca bağlanır" diye konuştu.

Rejimi değil vesayeti değiştiriyoruz

Anayasa değişikliği konusunda önemli bir aşamaya gelindiğini belirten Başbakan Yıldırım, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na da seslenerek, şu açıklamalarda bulundu: "Sayın Kılıçdaroğlu, dediğim dedik, çaldığım düdük, diyor; başka bir şey demiyor. Önüne gelene dost düşman demeden AKP'yi kötülüyor. Hem Sayın Cumhurbaşkanı'mızla hem de hükümetimizle ilgili bu iddiaları delillendirdiğini bugüne kadar görmedik. Asılsız ispat, asılsız iddia nasıl ispat olacak. Şimdi rejimi değiştirecekler, diyor. Rejim tartışması ey Kılıçdaroğlu, 1923'te bitti. Cumhuriyeti tartışan kimse yok. Olsa da önce karşısına çıkan AKP olur. Bunu da bil. Biz rejimi değil, vesayet anayasasını değiştirmek istiyoruz. Bırakın buna millet karar versin. Milletin kararına engel olmayın, ipotek koymayın. Olmak isteseniz de olamazsınız. Nihayet hükümet sistemi değişikliğiyle sınırlı bir anayasa değişikliği konusunu yüce Meclis'e getirmeye karar verdik. Bundan sonra karar yüce milletindir. Millet Meclisi, bu kararı milletin önüne gitmesine imkan verecek. Nihai kararı da her zaman olduğu gibi millet verecek"

Tren kalkmadan binebilirsin

CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun 'Kapımız açık' mesajına yanıt veren Başbakan Yıldırım, konuşmasını şöyle sürdürdü: "CHP Genel Başkanı Sayın Kılıçdaroğlu diyor ki 'Kapımız açık'. Biz kapıyı hiç kapalı tutmadık. Bizim kapımız da açık. Hala vaktin var. Tren kalkmadan binebilirsin. Gelin, hep beraber yapalım. Yenikapı ruhunu yaşatalım ve vesayet kalıntısı bu anayasayı birlikte değiştirelim. İnşallah MHP ile bu değişiklikleri Meclis'imizin takdirine sunacağız. Oturur meseleyi müzakere ederiz. Bütün yanlarıyla değerlendiririz. Gelin, konuşalım. Kafanıza yatmıyorsa yine hayır, deyin. Daha konuşmaya başlarken 'istemezük' demenin demokraside yeri yok. Biz bu yolda yürümeye kararlıyız ve çalışmalarımızı da son noktaya getirdik. Zannediyorum çok kısa bir süre sonra da Meclis'te konu, gündeme alınacak, görüşülecek"

Binali Yıldırım AKP
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bakanlıktan Vatandaşlıktan Çıkarılacaklar Listesi
Bakanlıktan Vatandaşlıktan Çıkarılacaklar Listesi
Nusr-Et'in 2017 yılı menüsü..?
Nusr-Et'in 2017 yılı menüsü..?