Mardin Valisinden kaymakamlığa yapılan saldırıya ilişkin açıklama

Mardin Valisi Mustafa Yaman, Derik Kaymakamı Muhammed Fatih Safitürk'ün hayatını kaybettiği saldırıyla ilişkili yürütülen operasyonda 71 kişinin gözaltına alındığını açıkladı.

Mardin Valisinden kaymakamlığa yapılan saldırıya ilişkin açıklama
Bu içerik 439 kez okundu.

Mardin Valisi Mustafa Yaman, Derik Kaymakamı Muhammed Fatih Safitürk'ün hayatını kaybettiği saldırıyla   ilişkili yürütülen operasyonda 71 kişinin gözaltına alındığını açıkladı.


Düzenlediği basın toplantısında konuşan Yaman, gözaltına alınan 71 kişinin 28'inin kamu görevlisi olduğunu söyledi.

Uzaktan kumandayla mı patlatıldı?

İlk belirlemelere göre saldırının bombalı kargoyla gerçekleştirildiğini belirten Yaman, bombalı paketin Kaymakam Safitürk'ün ofisine 8 Kasım'da belediye ve kaymakamlık personeli tarafından yerleştirdiğinden ve 10 Kasım'da da yine belediye ve kaymakamlık personelince uzaktan kumandayla patlatıldığından şüphelendiklerini belirtti.


İşte valinin yaptığı açıklama: 

"Mardin Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talimatları ile şehit Kaymakamımızın yakın mesaisinde olan kamu görevlilerinin de aralarında bulunduğu 28 şahıs ve Mardin İl Jandarma Komutanlığı’nca da 43 şahıs yakalanarak gözaltına alınmıştır. Olayla ilgili olarak Mardin Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma kapsamında Mardin İl Emniyet Müdürlüğü ve Mardin İl Jandarma Komutanlığınca gözaltına alınan kişi sayısı şu an itibariyle toplam 71’dir. İlgili birimlerce yapılan çalışmalarda olay tarihinden 3- 4 gün önce Derik Kaymakamlığı çalışanları Ş.M., F.B., N.E. Z.D., ve Z.E. ile birlikte bir toplantı yaptıkları, bu toplantıda yapılacak saldırının planlandığı, kargo yoluyla gelecek olan bombanın Kaymakamlık makamında patlatılacağı kararını aldıkları değerlendirilmektedir.


8 Kasım 2016 salı günü Ş.M.’nin bir personel aracılığıyla içerisinde bomba olan kargoyu Kaymakamlığa getirttiği ve akabinde bombayı Kaymakamlık makamına yerleştirdiği, ayrıca 10 Kasım 2016 perşembe günü saat 12.00 civarında kaymakamlık personeli T.E. ile Belediye personeli V.E. tarafından daha önceden yerleştirilen patlayıcının uzaktan patlamasının sağlandığı değerlendirilmektedir. Yapılan yoğun çalışmalar sonucunda olayın failleri olduğu değerlendirilen şahıslar ve işbirlikçilerinin tamamı halen gözaltında bulunmaktadır.

Bu menfur saldırı ile ilgili olarak Mardin Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma titizlikle ve çok yönlü olarak devam etmektedir. Gerek Kaymakam olarak gerekse belediye başkan vekilliğini fedekarca yapan, yürüttüğü çalışmalar ile vatan ve millet sevgisini ortaya koyan Kaymakamımız Muhammed Fatih Safitürk’e yapılan saldırı hiç şüphe yok ki milletimizin huzuruna ve ülkemizin bütünlüğüne kast etmektedir. Bilinmesini istiyoruz ki milletimizden aldığımız güç ile devletimizin ve hükümetimizin karalılığıyla gerek PKK, gerek FETÖ, gerekse DEAŞ ve bütün terör örgütleri ile mücadelemiz aralıksız devam edecektir. Görevi başındayken uğradığı saldırı sonucu şehit düşen Kaymakamımız Muhammed Fatih Safitürk’e, 15 Temmuz gecesi canlarını ortaya koyan şehitlerimize ve tüm şehitlerimize bir kez daha cenab-ı Allah’tan rahmet niyaz ediyoruz. Aziz milletimizin başı sağ olsun."


 

mardin valisi derik kaymakamlığı muhammed fatih safitürk pkk
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bakanlıktan Vatandaşlıktan Çıkarılacaklar Listesi
Bakanlıktan Vatandaşlıktan Çıkarılacaklar Listesi
Nusr-Et'in 2017 yılı menüsü..?
Nusr-Et'in 2017 yılı menüsü..?