Siirt’te maden faciasında firma sahibi serbest, işletme müdürü tutuklandı

Siirt’in Şirvan ilçesindeki maden ocağında, 6 işçinin yaşamını yitirdiği, 10 kişinin de halen toprak altında olduğu iş cinayetine ilişkin yürütülen soruşturmada, İş Güvenliği Uzmanı M. K. ve S. K., Saha Başmühendisi S.K., Taşaron Firma sahibi N.A. serbest bırakıldı.

Siirt’te maden faciasında firma sahibi serbest, işletme müdürü tutuklandı
Bu içerik 484 kez okundu.

Siirt’in Şirvan ilçesindeki maden ocağında, 6 işçinin yaşamını yitirdiği, 10 kişinin de halen toprak altında olduğu iş cinayetine ilişkin yürütülen soruşturmada,  İş Güvenliği Uzmanı M. K. ve S. K., Saha Başmühendisi S.K., Taşaron Firma sahibi N.A. serbest bırakıldı. Savcılık sorgusunun ardından mahkemeye sevk edilen İşletme Müdürü Mehmet Oğuz ise tutuklandı.

"Öngörülemez doğal afettir"

Oğuz ifadesinde katliam için “önlenemez ve öngörülemez nitelikte bir doğal afettir” tanımında bulundu. Toprak hareketliliğini tetikleyebilecek işlem yapmadıklarını iddia ederek kendini savundu.

Sahada iş güvenliği açısından almamız gerekip de almadığımız hiçbir önlem bulunmamaktadır. Olay, belirttiğim gibi tamamı ile önlenemez ve öngörülemez nitelikte bir doğal afettir. Bu bölgede böylesi bir toprak hareketini tetikleyebilecek bir kazı işlemi ve çalışma söz konusu değildir.

İşçilerin açıklaması yalanladı

Ancak işçilerin açıklamaları Oğıuz’un ifadelerini yalanlar nitelikte. Maden işçisi Vedat C., madende ilkbahardan itibaren derin çatlaklar oluştuğunu ve sürekli toprak kayması gerçekleştiğini söylemişti:

“İlkbaharda madende çatlaklar oluşmuştu. Çatlaklar o kadar büyüktü ki içine iş makineleri bile girebiliyordu. Madende palya (Açık madenlerde basamaklar açılarak işlenecek toprağı elde etme yöntemi) yapılmıyordu. Bu nedenle de toprak sürekli kayıyordu” diye konuştu. Vedat C., “Gün içerisinde böyle bir şey olsaydı felaket olurdu

siiirt şirvan maden faciası
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Antibiyotiğe Direnç 450 Milyon Yıldır Var
Antibiyotiğe Direnç 450 Milyon Yıldır Var
Onlar Birlikte Selamlayacaklar
Onlar Birlikte Selamlayacaklar