AB'den Türkiye'ye Yaptırım Tehdidi!

Avrupa Halk Partisi (EPP) Başkanı Manfred Weber AB'nin Türkiye için çok daha sert bir rota uygulamasını istedi.

AB'den Türkiye'ye Yaptırım Tehdidi!
Bu içerik 759 kez okundu.

Avrupa Halk Partisi (EPP) Başkanı Manfred Weber AB'nin Türkiye için çok daha sert bir rota uygulamasını istedi.

Avrupa Parlamentosu'nun en büyük grubu Avrupa Halk Partisi'nin (EPP) Başkanı Manfred Weber, Deutschlandfunk radyosuyla yaptığı söyleşide, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından Türk iç politikasının durumunun kendisinde büyük bir endişe yarattığını ifade etti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Avrupa yanlısı güçleri kendi ülkelerinde savunma konumuna geçirmeye çalıştığını belirten Weber, Erdoğan'ın bunun için Türkiye'nin AB'ye katılım sürecini durdurmayı koz olarak kullandığını savundu. Weber, müzakerelerin yeniden başlaması için ise en azından Türkiye'nin hukuk devleti ilkelerine geri dönüş yapması gerektiğini öne sürdü.

Manfred Weber: "Türkiye ile görüşmeler durdurulmamalı. Diyalog devam etmeli, ancak devam eden resmi katılım müzakerelerinin dondurulması, durdurulması gerekiyor" ifadelerini kullandı. Weber bu şekilde zarar vermeden bir sinyal gönderileceğini söyledi.

'VİZE SERBESTİSİ MÜMKÜN DEĞİL'

Avrupa Parlamentosu'nun önümüzdeki hafta Türkiye'nin AB'ye katılım müzakerelerinin ertelenmesi konusunu değerlendireceği söyleniyor.

Weber terörle mücadele yasasında değişikliğe gidilmeden AB'ye vize serbestisi'nin mümkün olmayacağı iddiasında bulundu. Erdoğan'ın sivil halkı ve gazetecileri hapse atmak için anayasanın terörle ilgili maddelerini kullandığını savunan Weber, "İşte tam da bu yüzden Türkiye'deki yasalarla ilgili bir değişiklik talep ediyoruz. Aksi halde vize konusu tartışmaya açık değil" şeklinde düşüncelerini dile getirdi.

Avrupa Halk Partisi (EPP) Avrupa'daki en büyük uluslararası siyasi partidir. 1976 yılında kurulan parti, Avrupa'daki Hristiyan Demokrat ve muhafazakâr partileri kapsar.

Parti, genel ağ sayfasında kendisini "kökleri tarihin ve Avrupa uygarlığının derinliklerine uzanan ve Avrupa projesinin başlangıcından beri öncü gücü olan, merkez-sağ ailesi" olarak tanımlamaktadır.

Kaynak: Sol Haber Portalı

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bakanlıktan Vatandaşlıktan Çıkarılacaklar Listesi
Bakanlıktan Vatandaşlıktan Çıkarılacaklar Listesi
Nusr-Et'in 2017 yılı menüsü..?
Nusr-Et'in 2017 yılı menüsü..?