Müezzinoğlu da asgari ücretten memnun değil!

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu yaptığı açıklamada, asgari ücretin mevcut halinden mutlu olmadığını ifade etti.

Müezzinoğlu da asgari ücretten memnun değil!
Bu içerik 1552 kez okundu.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu yaptığı açıklamada, asgari ücretin mevcut halinden mutlu olmadığını ifade etti.Ancak daha yüksek olmasının da mevcut şartlarda mümkün olmadığını belirten Müezzinoğlu, aksi halde ülkenin krize girmesiyle bedelini yine milletin ödeyeceğini vurguladı.

Bakan Müezzinoğlu, bakanlığının 2017 yılı bütçesine ilişkin Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu'nda soruları cevaplarken, asgari ücrete yüksek zam beklenmemesi gerektiğinin işaret etti. CHP'li vekiller, seçimlerde asgari ücret için bin 500 lira vadettiklerini, bunun üzerine AKP'nin daha önce kaynak yokluğunu öne sürmesine rağmen asgari ücreti bin 300 liraya çıkardığını söyleyerek, “Eğer biz iktidarda olsaydık asgari ücret şimdi bin 700'liraya çıkmıştı. Açlık sınırı bile bin 400 lirayı aşmışken asgari ücretin mevcut seviyesinden memnun musunuz?” diye sordular.

 

İŞÇİYİ GÖZETİRSEK EKONOMİ KRİZE SÜRÜKLENİR

Bakan Müezzinoğlu bu soru üzerine, asgari ücreti belirlerken hem işçileri hem de üretimi birlikte değerlendirmek zorunda olduklarını belirtti. Sadece işçileri gözetmeleri halinde ekonominin krize sürüklenme riskinin ortaya çıkabileceğine dikkat çeken Müezzinoğlu, “15 Temmuz darbe girişimi ekonomiyi bir tünele, olumsuz bir sürece soktu. Mevcudu korumadan, ülkeyi krize sürüklersek bedelini yine millet öder. Ülkeyi krize sürüklemeden, istihdam alanlarını daraltmadan iyi yöneltmek zorundayız. Asgari ücretin bugün geldiği noktadan mutlu musunuz derseniz değilim. Ama bunu şuraya çıkaralım derseniz bunun da mümkün olmadığını söylemek durumundayım” ifadelerini kullandı.

 

TAŞERONLAR YENİ YILI BEKLEYECEK

Taşeron işçilerle ilgili soruları da yanıtlayan Bakan Müezzinoğlu, yaklaşık 340 bini belediyelerde olmak üzere kamuda toplam 720 bin taşeron işçi çalıştığını açıkladı. Müezzinoğlu, bu işçilerin kamuda kadroya alınmalarıyla ilgili olarak ilk önce kamu personel reformunu beklediklerini, ancak bu reformun çok uzun zaman alacağını görmeleri üzerine taşeron işçileri ayrıca ele almaya karar verdiklerini ifade etti. Müezzinoğlu, “Şimdi bizim sistemimize bir ilave daha, taşeron ya da hizmet alımını getireceğiz. En geç yıl sonuna ya da yeni yılın başında gerekli açıklamaları yapabilecek duruma geleceğimizi umut ediyorum” dedi.

 

TOPU BAŞBAKAN'A ATTI

Bakan Müezzinoğlu, emeklilere promosyon konusunda emeklilere açıklayabilecekleri bir rakamın oluşmadığını, gerekli bilgileri Başbakan Binali Yıldırım'a sunduklarını, bundan sonraki süreci Yıldırım'ın yürüteceğini belirtti. Bakan, kıdem tazminatında ise taraflarla görüşülerek bir yol arayacaklarını söyledi.

 

Kaynak: SÖZCÜ

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bakanlıktan Vatandaşlıktan Çıkarılacaklar Listesi
Bakanlıktan Vatandaşlıktan Çıkarılacaklar Listesi
Nusr-Et'in 2017 yılı menüsü..?
Nusr-Et'in 2017 yılı menüsü..?