Japonya'da 7.3'lük deprem: Tsunami uyarısı yapıldı!

Japonya’nın güneyindeki Iwaki kenti yakınlarında 7.3 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Depremin ardından tsunami alarmı verildi.

Japonya'da 7.3'lük deprem: Tsunami uyarısı yapıldı!
Bu içerik 7983 kez okundu.

ABD Jeolojik Jeolojik Araştırma Merkezi’nden (USGS) yapılan açıklamada, Fukuşima vilayetindeki Iwaki’nin 67 kilometre kuzeydoğusunda meydana gelen depremin, yerel saatle 05.59'da ve 10 kilometre derinlikte gerçekleştiği kaydedildi.

Japon Meteoroloji Merkezi, depremin ardından ülkenin kuzey Pasifik kıyıları için tsunami uyarısında bulunurken, haber kanallarından da halka yüksek yerlere çıkmaları çağrısında bulunuldu. Depremin ardından gelen ilk raporlarda dalgaların boyunun 3 metreye varmasının beklendiği kaydedilmişti ancak sonrasında yapılan açıklamada, suların daha da fazla yükselebileceği ifade edildi. 

Dalgaların kıyıya vurması bekleniyor

Yayınlanan uyarıda, “Tsunami dalgalarının zarara sebep vermesi beklenmektedir. Kıyı bölgelerini ve nehirlere yakın alanları acil olarak boşaltın ve güvenli alanlara ya da tahliye binalarına gidin. Tsunami dalgalarının tekrar eden bir şekilde kıyıyı vurması bekleniyor. Uyarı kaldırılana kadar güvenli bölgelerde ayrılmayın” dendi. 

Bölgedeki nükleer santrallerde herhangi bir güvenlik sorunu yaşanmadığı belirtildi. Japonya resmi haber ajansı NHK, depremin ardından Fukuşima bölgesindeki bir kimyasal fabrikasında yangın çıktığını duyurdu. 

Deprem ve Tsunami'ye dair canlı yayına buradan ulaşabilirsiniz.

Japonya Deprem Tsunami
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bakanlıktan Vatandaşlıktan Çıkarılacaklar Listesi
Bakanlıktan Vatandaşlıktan Çıkarılacaklar Listesi
Nusr-Et'in 2017 yılı menüsü..?
Nusr-Et'in 2017 yılı menüsü..?