Avrupa Parlamentosu'nda Türkiye oturumu

Avrupa Parlamentosu bu hafta Strasbourg'da Türkiye ile ilişkilerin geleceği açısından kritik öneme sahip bir oturuma ev sahipliği yapacak. Toplantıdan, Türkiye ile sürdürülen üyelik müzakerelerinin geçici olarak dondurulması kararının çıkması bekleniyor.

Avrupa Parlamentosu'nda Türkiye oturumu
Bu içerik 687 kez okundu.

Avrupa Parlamentosu'nun (AP), Strasbourg'da bu hafta yapılacak genel kurul toplantısında, Türkiye'nin Avrupa Birliği (AB) üyeliği konusunda önemli kararlar alınması bekleniyor.

Avrupa Birliği ile üyelik müzakerelerinin başladığı 2005’teki bir oturumunda Türkiye için ‘evet’ pankartlarının açıldığı AP’de bugün yapılacak oturumda müzakere sürecinin durdurulup durdurulmayacağı masaya yatırılacak. AP içindeki genel eğilim müzakerelerin durdurulmasının önerileceğine işaret ediyor. AP Türkiye Raportörü Kati Piri, AP'deki parlamenterlerin büyük bölümünün müzakerelerin askıya alınmasından yana olduğunu açıkladı. Piri, Türkiye'deki olağanüstü hal (OHAL) kapsamında HDP milletvekillerinin gözaltına alınması üzerine, AB üyelik müzakerelerinin derhal askıya alınması çağrısında bulunmuştu.

'Müzakereleri geçici olarak dondurma' çağrısı

Konu, Türkiye’nin üyeliği konusunda genelde olumlu görüşe sahip olan ancak son gelişmeler ışığında bir tepki verilmesini kaçınılmaz gören AP’deki ikinci büyük grup Sosyalistler ve Demokratlar’ın (S&D) inisiyatifiyle gündeme getirildi. Oturumda ve perşembe günü oylanacak kararda AB liderlerine ‘müzakereleri geçici olarak dondurma’ çağrısı yapılması öngörülüyor. AP’nin yaklaşımı ‘çağrı’ boyutunda kalacak. Bunun nedeni ise AP’nin müzakereleri durdurma konusunda yetkiye sahip olmaması ve alınacak kararın bağlayıcılığının olmaması. Buna rağmen karar, hem Türkiye ile AP ilişkilerinde yaratacağı sorunlar hem de AB liderlerinin bu kararı görmezden gelemeyecek olması açısından riskli.

AB ülkelerinde, Avusturya hariç, müzakerelerin devamından yana bir hava hakim. AP’den müzakerelerin dondurulması çağrısı çıkması halinde bu havanın da olumsuz etkilenme potansiyeli var. Oturuma AB Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini’nin de katılması bekleniyor.

 

Kaynak: Hürriyet

ap avrupa birliği avrupa parlamentosu kati piri
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bakanlıktan Vatandaşlıktan Çıkarılacaklar Listesi
Bakanlıktan Vatandaşlıktan Çıkarılacaklar Listesi
Nusr-Et'in 2017 yılı menüsü..?
Nusr-Et'in 2017 yılı menüsü..?