CHP'li Yarkadaş: 'Adıyaman'da 74 çocuk, 14 memurun tacizine uğradı'

Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz'a istifa çağrısında bulundu.

CHP'li Yarkadaş: 'Adıyaman'da 74 çocuk, 14 memurun tacizine uğradı'
Bu içerik 645 kez okundu.

CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, TBMM Genel Kurulu'nda Milli Eğitim Bakanlığı'nın getirdiği kanun tasarılarının tartışıldığı toplantıda söz aldı. Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz'ın da katıldığı toplantıda konuşan Yarkadaş,  "AKP iktidarı geçmişten hiç ders almadığını bir kez daha gösteriyor. Öğrencilere yönelik özel barınma hizmeti veren yurtlarda sosyal demokrat belediyelerin inisiyatifi yok ediliyor. Yurtlar, FETÖ'den alınıp METÖ'ye verilmek isteniyor'' dedi. Yarkadaş, tüm bakanlıklarda Fethullahçıların yerine Menzilcilerin ikame edildiğini de dile getirdi. 

"
Bu politikanın, hangi tür acılara yol açtığını geride kalan yıllar içinde gördük"

Yoksul ailelerin devlet eliyle tarikatlara teslim edilme politikasının sürdüğünü belirten Yarkadaş, ''Bu politikanın,  hangi tür acılara yol açtığını geride kalan yıllar içinde gördük. İktidar bunlardan hiçbir ders almadığı gibi yanlış politikasını sürdürüyor. Bu kurumlarda çocuklar yine korumasız, yine hiçbir şekilde denetime tabi tutulmayan şartlarda yaşamaya ne yazık ki devam edecekler'' dedi. 

Yarkadaş'tan taciz hatırlatması

Adıyaman ve çevresinde son bir ayda okullarda yaşanan ve birçok öğrencinin mağduriyetine yol açan tacizi de gündeme getiren Yarkadaş, sözlerini şöyle sürdürdü: 

''Sayın Bakan, çok değil, daha yirmi gün önce, sizin sorumluluğunuzda olan okullarda,  Adıyaman'ın merkezinde, Gerger ilçesinde,  Adıyaman Bir Aralık Orta Okulu'nda, 15 Temmuz Şehitler Lisesi ve Adıyaman Gerger İmam-hatip Lisesi'nde tam 74 çocuk 14 kamu görevlisi tarafından tacize uğradı. Cumhuriyet Halk Partisinin ısrarlı çabaları sonucu 13 kamu görevlisi açığa alındı, bir müstahdem tutuklandı. Bu çocuklar, yasak olmasına rağmen müstahdemle aynı yatakhanede yatırıldı. Bu çocuklar,  bazı öğretmenlerin tacizine maruz kaldı ve  hiçbirine biz bu konuyu gündeme getirene kadar psikolojik bir destek verilmedi. ''

"
Eğer  üzerinde durduğunuz bu yasa çıksaydı, belki de o çocukların bazılarını evlendirmek isteyecektiniz"

CHP'li Yarkadaş, genel kurulda kendisini izleyen Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz'a dönerek sözlerine şöyle devam etti: 

"Eğer  üzerinde durduğunuz bu yasa çıksaydı, belki de o çocukların bazılarını evlendirmek isteyecektiniz. Bizim bu konuyu kamuoyunun gündemine getirmemizle birlikte iddianame hazırlandı. İddianame bugün Adıyaman Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderildi. Gerger ve  Adıyaman'ın merkezindeki taciz sadece 20 çocukla sınırlandırıldı. Oysa ki ifadesine başvurulan çocuk sayısı 74. Ne oldu da bu 54 çocuk, bir anda dosyadan çıkarıldı.''

stifa edin ya da Adıyaman'da ne oluyorsa çıkın gerçekleri bu topluma anlatın''

İktidarın okullarda yaşanan tacizler karşısında sorumluluğu olduğunu belirten Yarkadaş, ''Bakanlığınıza bağlı okullarda 74 çocuk tacize uğruyorsa orada bir dakika dahi oturmamanız gerekir. Ya bunun sorumluluğunu üstlenin, istifa edin ya da Adıyaman'da ne oluyorsa çıkın gerçekleri bu topluma anlatın'' dedi.

"A
ltını çizerek söylüyorum;  anlatamayacağım muamelelere maruz kalırlar"

CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, çocukların taciz edilmesine ilişkin iddianameyi okuduğunu belirttikten sonra, genel kurul sıralarına dönerek şöyle seslendi:  

"Bu ülkenin çocukları okulda tacize uğrar, yurtlarda tacize uğrar, müstahdemle aynı yatakhanede yatırılmak zorunda bırakılır... Ve burada anlatamayacağım, bakın, altını çizerek söylüyorum;  anlatamayacağım muamelelere maruz kalırlar. Bir gazeteci olarak Adıyaman Cumhuriyet Başsavcılığı'ndaki iddianameye ulaştım. Emin olun, bir parça vicdanı olan o iddianameyi okuduğunda  kusar arkadaşlar kusar...  Ne yazık ki; bunu söylemek zorundayım. Çocuklara yapılan muameleleri gördüğünüzde emin olun kusarsınız. Biraz sonra Sayın Bakan bunların iddia olduğunu söyleyip geçiştirecek ve ne oluyorsa o çocuklara olacak.''

Necmiye Alpay ve Aslı Erdoğan'ı andı

Yarkadaş, konuşmasında Grup Yorum üyelerinin tutuklanması ile Necmiye Alpay ve Aslı Erdoğan'ın tutukluluğunun devamına da değindi. Yarkadaş, alkışlarla kesilen sözlerini şöyle tamamladı:  
    
"Biz, "O çocuklara kirli eller uzanmasın" derken ne yazık ki o kirli elleri uzatanlar dışarıda istedikleri gibi rahatça dolaşıyor. Ama, elleri sadece gitara, saza, flüte, kavala uzanan Grup Yorum üyeleri bu gece yine tutuklanıyor. Necmiye Alpay ve Aslı Erdoğan'ın tutukluluğu haksız bir biçimde devam ettiriliyor. 74 çocuğun başına gelenlerden hesap soramayanlar bu ülkenin aydınlarından, yazarlarından, sanatçılarından olağanüstü hâl adı altında âdeta intikam alıyor.''​(cumhuriyet)

barış yarkadaş chp adıyaman tecavüz taciz milli eğitim bakanı ismet yılmaz istifa çağrısı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bakanlıktan Vatandaşlıktan Çıkarılacaklar Listesi
Bakanlıktan Vatandaşlıktan Çıkarılacaklar Listesi
Nusr-Et'in 2017 yılı menüsü..?
Nusr-Et'in 2017 yılı menüsü..?