AP'nin kararına hükümetten sert yanıt!

Avrupa Parlamentosu'nda kabul edilen Türkiye'nin üyelik müzakerelerinin geçici olarak askıya alınması tavsiye kararına Ankara'dan ilk tepki geldi. AB Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik,'Bu kararı yok hükmünde sayıyoruz' dedi.

AP'nin kararına hükümetten sert yanıt!
Bu içerik 299 kez okundu.

Avrupa Parlamentosu'nun aldığı Türkiye'nin üyelik müzakerelerinin dondurulması kararına ilk tepki AB Bakanı Ömer Çelik'ten geldi.

AB Bakanı Ömer Çelik, "Tek sesli, şimdiye kadar rastlanmayan şeklide homojen, gerçeklikle uyuşmayan, demokratik olmayan bir tasarıya imza attılar. Alınan kararı yok hükmünde sayıyoruz. Bu karar içerdiği vizyon itibariyle, vizyonsuzluk itibariyle, hedefleri itibariyle, hakim olan dil itibariyle ciddiye alınacak bir karar değildir" dedi.

Bakan Çelik,Avrupa Birliği'ne ağır eleştiriler yöneltirken uluslararası örgütün 15 Temmuz gecesinde Türkiye'nin yanında yer almadığını söyledi.

Çelik, "Bize mesaj vermek isteyenler bu parlamento kararıyla verdikleri mesajın Kapıkule Sınır Kapısı'ndan içeri girmeyeceğini bilsinler. Bu mesaj hiçbir şekilde kulak vereceğimiz bir mesaj değil" ifadesini kullandı. 

AP'de onaylanan kararın siyasi olduğunun altını çizen Çelik, "Avrupa Parlamentosu tarihine çok kötü geçecek bir karara imza attılar" diye konuştu.

Türkiye'nin, insan hakları, demokrasi ve hukuk devleti konularındaki yeniliklerine devam edeceğini belirten AB Bakanı Çelik, sözlerine şu şekilde devam etti:

'Her yüz yılda bir Avrupa haritası yeniden şekillendi. Türkiye ile daha yoğun işbirliği yapmaları gerekirken tam tersi yolda ilerliyorlar. AB'nin yeniden vizyon ortaya koyan bir kuruma dönüşmesini bekliyoruz.İnsan hakları ve demokrasi konusunda Türkiye'yi köşeye sıkıştırma yaklaşımı, AB'nin içine düştüğü krizi göstermektedir.Bir kez daha uyarıyoruz, bu AB için bir krizdir. Bütün anketlere baksınlar, Avrupa'da aşırı sağ, İslamofobia büyümektedir.'

 

Avrupa Parlamentosu'nun Türkiye kararı

 

Avrupa Parlamentosu, Türkiye'nin AB ile sürdürdüğü müzakerelerin geçici olarak dondurulmasını tavsiye eden tasarıyı kabul etti. Avrupa Parlamentosu, Avrupa Birliği ile Türkiye arasında 3 Ekim 2005’te başlatılan üyelik müzakerelerinin geçici olarak dondurulmasına ilişkin kararı 37 oya karşı, 479 oyla kabul etti. 107 parlamento üyesi ise çekimser kaldı. 

 

 

Kaynak: Milliyet

ömer çelik avrupa parlamentosu ap ab avrupa birliği
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bakanlıktan Vatandaşlıktan Çıkarılacaklar Listesi
Bakanlıktan Vatandaşlıktan Çıkarılacaklar Listesi
Nusr-Et'in 2017 yılı menüsü..?
Nusr-Et'in 2017 yılı menüsü..?