Anayasa görüşmelerinde ikinci tur!

AKP ve MHP'nin anayasa görüşmelerinin ikinci turu tamamlandı. MHP'nin önerisiyle anayasa metni revize edildi.

Anayasa görüşmelerinde ikinci tur!
Bu içerik 549 kez okundu.

AKP ve MHP'nin anayasa görüşmelerinin ikinci turu tamamlandı. MHP'nin önerisiyle anayasa metni revize edildi. AKP tarafından hazırlanan ve başkanlık yerine cumhurbaşkanlığı ifadesinin kullanıldığı metinde yer aldığı belirtilen düzenlemeler şöyleydi:

Cumhurbaşkanı, parti genel başkanlığı pozisyonunu da beraberinde taşıyacak

Taslak metinde yer alan düzenlemelere göre Cumhurbaşkanı, partisinin başından ayrılmak zorunda olmayacak. Sistem, başkanlık sistemi gibi işleyeceği için Cumhurbaşkanı da, partisinin başında olacak. Dolayısıyla Cumhurbaşkanı, parti genel başkanlığı pozisyonunu da beraberinde taşıyacak. Sistem Cumhurbaşkanlığı üzerinden işleyeceği ve Cumhurbaşkanı, yürütmenin başı olacağı için artık “başbakanlık” pozisyonu ortadan kalkacak.

Başkan yardımcısının pozisyonu farklı olacak

Sistemin, ABD’deki başkanlık sisteminden farklı taraflarından birisini de, ‘başkan yardımcısı’nın pozisyonu oluşturuyor. ABD’de Başkan, seçime girerken yardımcısını da ilan ediyor ve seçime iki isim birden giriyor. Başkan yardımcısı, ABD Anayasası’na göre aynı zamanda Birleşik Devletler Senatosu’nun başkanlığını da yapıyor. Başkanın ölümü, istifası veya görevden alınması durumunda başkanlık görevini üstleniyor.
 
Yardımcılar için başkanlık kararnamesi

AKP'nin sunduğu teklife göre Cumhurbaşkanı, ABD’deki gibi başkan yardımcısıyla birlikte değil, seçimlere tek başına gidecek. Cumhurbaşkanlığı yardımcısı veya yardımcılarını, seçimlerden sonra “Başkanlık kararnamesi” ile belirleyebilecek. Sistem, şu andaki “Başbakan Yardımcıları” pozisyonunun devamı niteliği taşıyacak. Başkan yardımcılarının sayısıyla ilgili karar, MHP ile yapılacak müzakerelerin sonucuna göre netlik kazanacak.

Vekaleti Meclis Başkanı alacak

Cumhurbaşkanı, seçimlere tek başına gireceği için vekalet edecek isim de, ABD’dekinden farklı olacak. Cumhurbaşkanının ölümü, istifası, görevden ayrılması durumunda, kararname ile atanmış Cumhurbaşkanı yardımcıları değil, yine seçilmiş bir başka isim olan TBMM Başkanı, Cumhurbaşkanı’na vekalet edecek. Cumhurbaşkanlığı makamının bir şekilde boşalması durumunda Meclis Başkanı vekaleti alarak ülkeyi seçime götürecek.

 

 

 

Kaynak: T24

mhp akp anayasa cumhurbaşkanı başkanlık
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bakanlıktan Vatandaşlıktan Çıkarılacaklar Listesi
Bakanlıktan Vatandaşlıktan Çıkarılacaklar Listesi
Nusr-Et'in 2017 yılı menüsü..?
Nusr-Et'in 2017 yılı menüsü..?