Selahattin Demirtaş'ın duruşması ertelendi

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, bugün Mardin’deki davasına SEGBİS adı verilen görüntülü sistemle katıldı.

Selahattin Demirtaş'ın duruşması ertelendi
Bu içerik 1187 kez okundu.

HDP’ye yönelik operasyonlar kapsamında tutuklanan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Edirne F Tipi Cezaevi’nde tutuklu bulunuyor. Demirtaş bugün Mardin’deki davasına SEGBİS adı verilen görüntülü sistemle katıldı.

Sol'un haberine göre; Demirtaş’ın davaya SEGBİS sitemiyle katıldığı anlar sosyal medyada kullanıcılar tarafından paylaşıldı: Demirtaş davada, Demirtaş "Milli irade temsil yetkim zorla elimden alınmıştır" dedi.

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş hakkında Mardin 1. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın ilk duruşması bugün yapıldı. 09.45’te başlayan duruşmaya HDP milletvekilleri Osman Baydemir ve Meral Danış Beştaş tanık olarak katıldı.

“İddianamede çözümü yapılan konuşma bana aittir"

Savunma veren Demirtaş, “İddianamede çözümü yapılan konuşma bana aittir. Ama bazı yerlerde deşifre ve yazım hatası vardır. Konuşmamın hangi cümlesinde Türklüğü, Cumhuriyeti ve TBMM’yi aşağıladığım somut olarak belirtilmiyor. Dosyanın bulunduğu Mardin 1. Asliye Ceza Mahkemesi’nde savunma yapmayı kabul ediyorum. Şu aşamada beraat kararı verilmesi gerekir. Söz konusu iddianamedeki konuşmayı yaptığım dönemde, Cizre’de uzun süre devam eden askeri operasyonlar söz konusuydu. Silahlı grupların hendek ve barikat yaptığı, güvenlik güçlerinin de operasyon yaptığı dönemlerdi. Sokağa çıkma yasağının devam ettiği bu dönemde, Cizre’de bir grup sivil yurttaşla ilgili olarak; kendilerinin silahlı gruplara dahil olmadığını, hatta bazılarının, DBP’nin PM üyesi olduğunu, bir binanın bodrum katında mahsur kaldıklarını, oradan çıkmak istediklerini, ancak yoğun ateş nedeniyle bir türlü çıkamadıklarını, bizden yardım talep ettiklerini belirten telefon görüşmeleri yapıldı. Ben Mardin’de iddianameye konu konuşmayı yaptığımda, o bodrumdaki kişilere 4-5 gündür ulaşamıyorduk” dedi.

Duruşma ertelendi

Mahkeme heyeti, duruşmaya tanık olarak HDP milletvekilleri Osman Baydemir ve Meral Danış Beştaş’ı da dinledi. 16.30’da sona eren duruşma, 22 Şubat 2017’ye ertelendi.

"Cizre'de bodrumda mahsur kalan kişilerle ilişkin yaptığı açıklamayla yargılanıyor"

Duruşma sonrası gazetecilere açıklama yapan sanık avukatı Mehmet Emin Aktar, “Selahattin Demirtaş, 3 Şubat’ta Cizre’de bodrumda mahsur kalan ve bir türlü onlara yardım ulaşmayan kişilere ilişkin yaptığı konuşma nedeniyle hakkında açılan davada yargılanıyor. Mahkeme bugün taleplerimizi aldı, elimizde bulunan delilleri sunduk, onlar incelenecek. Bir sonraki duruşma 22 Şubat’a ertelendi” dedi.

selahattin demirtaş cezaevi hdp
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bakanlıktan Vatandaşlıktan Çıkarılacaklar Listesi
Bakanlıktan Vatandaşlıktan Çıkarılacaklar Listesi
Nusr-Et'in 2017 yılı menüsü..?
Nusr-Et'in 2017 yılı menüsü..?