Doktor Ömer Coşkun'un ürünleriymiş gibi tanıtılıyor ama...

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, kamuoyunda “Dr. Ömer Coşkun'un ürünleri” olarak bilinen ve takviye edici gıda niteliğindeki ürünler olmasına karşın ilaç gibi tanıtılan ürünlerin, çeşitli mecralarda yayınlanan reklamlarına, taraflarında yürütülen Reklam Kurulunca hassasiyetle incelendiğini sekreterine bildirildi.

Doktor Ömer Coşkun'un ürünleriymiş gibi tanıtılıyor ama...
Bu içerik 840 kez okundu.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, kamuoyunda “Dr. Ömer Coşkun'un ürünleri” olarak bilinen ve takviye edici gıda niteliğindeki ürünler olmasına karşın ilaç gibi tanıtılan ürünlerin, çeşitli mecralarda yayınlanan reklamlarına, taraflarında yürütülen Reklam Kurulunca hassasiyetle incelendiğini sekreterine bildirildi.

Hastalıkları iyileştiriyormuş gibi tanıtılıyor

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan açıklama da "2016 yılı içerisinde yapılan incelemelerde mevzuata aykırı şekilde sağlık beyanları kullanılarak ürünlerin sanki hastalıkları iyileştiriyormuş gibi tanıtılması, ayrıca bu iddiaların da ispat edilememesi sonucunda tüketicilerimizin aldatılması ve sağlıklarının tehlikeye atılması nedeniyle 735 bin 801 TL idari para cezası uygulanmıştır” denildi.

“Spartacus Formen adlı üründe, gıdalarda kullanımı kesinlikle yasak olan afrodizyak etkili ilaç etken maddesi Sildenafil bulunduğu tespit edilmiştir. Bu reklam denetimlerinin yanı sıra, Bakanlıkça yukarıda belirtilen ürünler için hemen hemen tüm tanıtımlarda belirtilen 0 212 4702020 numaralı sipariş hattı aranmak suretiyle ANC Panax, ANC Sindirim Destek Seti, ANC VCPR, Spartacus For menCapsule ve ANC Salkom Saç Bakım Seti gibi rastgele seçilen bazı ürün numuneleri sipariş edilmiştir. Ardından, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın laboratuarlarında temin edilen bu ürünlerin içerik analizleri yaptırılmıştır. Her ne kadar kendilerinin bu ürünlerle hiçbir ilgisi olmadığını iddia etseler de, gerek sipariş edilen ürünlerle birlikte gönderilen faturadan, gerekse sipariş hattı olarak kullanılan telefon numarası sorgusundan Bioter Kozmetik ve Tarım Ürünleri San. Tic. A.Ş.’ye ait olduğu belirlenmiştir. Bu durum, piyasa gözetim ve denetimi kapsamında gerekli işlemlerin yapılması amacıyla ilgili diğer Bakanlıklarla da paylaşılmıştır.”

Bakanlık uyarıyor

Tüketicilerin bu tür ürünlerin kullanımı sonucunda herhangi bir zarara uğramaması için Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından, vatandaşlara bu tür ürünlere karşı son derece temkinli olmaları, özellikle uydu üzerinden yayın yapan TV kanallarında sık sık yayınlanan ve aslında takviye edici gıda niteliğinde olan ürünleri adeta mucizevi bir ilaç gibi tanıtan reklamlara itibar etmemeleri, bu tür ürünleri kullanmadan önce mutlaka bir hekime danışmaları gerektiği konusunda uyarılarda bulunuldu.
 

Kaynak : Hürriyet Haber

ömer coşun gümrükve ticaret bakanlığı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bakanlıktan Vatandaşlıktan Çıkarılacaklar Listesi
Bakanlıktan Vatandaşlıktan Çıkarılacaklar Listesi
Nusr-Et'in 2017 yılı menüsü..?
Nusr-Et'in 2017 yılı menüsü..?