İsmet Berkan'ın Hürriyet Gazetesi'yle yolları ayrıldı

Hürriyet Gazetesi 6 yıldır köşe yazarlığı yapan İsmet Bekan'la yollarını ayırdı.

İsmet Berkan'ın Hürriyet Gazetesi'yle yolları ayrıldı
Bu içerik 421 kez okundu.

Hürriyet Gazetesi'nde 6 yıldır köşe yazarlığı yapan ve Kabataş’ta başörtülü bir kadının, Gezi direnişçilerinin taciz ve saldırısına maruz kaldığı iddiasının gündeme getirildiği günlerde “Çok ama çok acı bir öykü. Maalesef gerçek. MOBESE görüntüleri dahil pek çok şey var, savunulur tarafı olmayan bir olay” diyerek tepkileri üzerine çeken İsmet Berkan'ın işine son verildi. 

"Karara saygım sonsuz"
Konuyla ilgili medyaradar’a konuşan Berkan “Evet Hürriyet’le yollarımızın ayrıldığı doğrudur. Anlaşmalı bir şekilde saygılıca yol arkadaşlığımıza son verdik. Hürriyet’i seviyordum, gazeteme ve karara da saygım sonsuz” dedi.

İsmet Berkan Kimdir?

İsmet Berkan, Türkiye'nin Gazetecilik Enstitüsü (bugünün İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi) mezunu ilk kadın gazetecilerinden Necla Tümay Berkan'ın oğludur. Henüz çocuk denecek bir yaşta, 14 yaşında Cumhuriyet gazetesinde çalışmaya başladı. 1978'den 1991 yılına kadar Cumhuriyet gazetesinde spor muhabirliği, sayfa sekreterliği ve yayınlanan eklerin editörlüğünü yaptı. Para dergisinde genel yayın yönetmeni, Aktüel dergisinde editörlük görevi yaparken, bu sırada Hürriyet gazetesinde medya ile ilgili bir köşe kaleme aldı. 1994 yılında Yeni Yüzyıl gazetesinin çıkış hazırlıklarına katıldı, 1996 Mart ayına kadar bu gazetede Yazıişleri Müdürü ve yazar olarak görev yaptı. Yeni Yüzyıl'daki bir iç anlaşmazlık sonrası bu gazeteden ayrıldı, bir dönem Posta gazetesinde köşe yazarlığı yaptı. İsmet Berkan bir yandan da Radikal gazetesinin yayına çıkış hazırlıklarına katıldı. Radikal’in çıkmaya başlamasıyla bu gazetenin Ankara Temsilcisi ve köşe yazarı oldu. 2000 yılının Ekim ayında gazetenin genel yayın yönetmenliğine getirildi. Uzun süre yürüttüğü bu görevine 31 Ağustos 2010'da veda etti.


İsmet Berkan'ın, 20 Haziran günü Bebek, İstanbul'da bir sokak köpeğine tekme atarak ölümüne sebep olduğu söylendi. Hayvan hakları koruyucuları ve sosyal medyada pek çok kişi Berkan'a tepki gösterdi.


Gezi parkı protestolarının ilk günlerinde bir kadının Kabataş'ta saldırıya uğradığı iddiası ortaya atıldı. Ancak daha sonra kamera görüntülerinin ortaya çıkmaması nedeniyle bu iddianın doğruluğu soruşturulur oldu. Bu dönemde Berkan, bu videoyu izlediğini ve "durumun vahim" olduğunu söyledi. Ancak İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu böyle bir video görüntüsünün varolmadığını ve kendisinin de izlemediğini söyledi. İsmet Berkan'ın Twitter'daki mesajı, sosyal medyada tepkiye neden oldu.Kaleme aldığı özür yazısında Kabataş iddialarının tamamen asılsız olduğunu kabul ederek yanlış yaptığını açıklamıştır.

 

ismet berkan hürriyet gazetesi kabataş yalanı gezi parkı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bakanlıktan Vatandaşlıktan Çıkarılacaklar Listesi
Bakanlıktan Vatandaşlıktan Çıkarılacaklar Listesi
Nusr-Et'in 2017 yılı menüsü..?
Nusr-Et'in 2017 yılı menüsü..?