AB Komisyonu Başkanı'ndan 'Türkiye' açıklaması

Türkiye'nin Ürdün ve Lübnan ile sığınmacılar konusunda AB'den daha fazlasını yaptığını vurgulayan Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, bundan dolayı AB üyelerinin eleştirilerinde makul olmasını istedi

AB Komisyonu Başkanı'ndan 'Türkiye' açıklaması
Bu içerik 635 kez okundu.

 Türkiye'nin Ürdün ve Lübnan ile sığınmacılar konusunda AB'den daha fazlasını yaptığını vurgulayan  Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, bundan dolayı AB üyelerinin eleştirilerinde makul olmasını istedi 

"Türkiye sığınmacılar konusunda daha fazla şey yaptı"

Juncker, merkezi Fransa'nın Lyon kentinde bulunan Euronews televizyon kanalının bu sabah yayınlanacak "Global Conversation" programında Türkiye-AB ilişkileri ve sığınmacı krizi hakkında değerlendirmelerde bulundu. Türkiye'nin Ürdün ve Lübnan ile sığınmacılar konusunda AB'den daha fazlasını yaptığını vurgulayan Juncker, bundan dolayı AB üyelerinin eleştirilerinde makul olmasını istedi. 

"Avrupa'nın Türkiye'ye ders vermekten çekinmesini istiyorum"

Juncker,açıklamalarının devamında şunları kaydetti: "Türkiye önemli bir müttefik, bu sadece sığınmacı krizi yüzünden değil. Tabii Avrupa'nın yapamadığı ancak Türkiye'nin 3 milyondan fazla sığınmacıyı ağırladığı konusu da açıkça ortada olan bir gerçek. Ben de bu yüzden Avrupa'nın bu konuda Türkiye'ye ders vermekten çekinmesini istiyorum. Türkiye, sınır ülkeleri Ürdün ve Lübnan gibi Avrupa'dan çok daha fazlasını yaptı. Bu yüzden bu konuda konuşurken alçak gönüllü olmak gerekir."

"Türkiye, AB üyesi olması için gereken bütün kriterleri yerine getirmeyi istiyor mu? "

AB ile Türkiye arasında sürdürülen tam üyelik müzakereleriyle ilgili bir soru üzerine Juncker, "Yöneltilmesi gereken soru; Türkiye, AB üyesi olması için gereken bütün kriterleri yerine getirmeyi istiyor mu? Ben Türkiye'nin bu soruyu kendisine sorduğunu düşünmüyorum. Bu soru sorulmadığı için yanıtı da yok." ifadelerini kullandı. 

"Erdoğan'la görüşmelerimiz enerjik oluyor"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile düzenli olarak görüştüğünü aktaran Juncker, "Görüşmelerimiz enerjik bir şekilde geçiyor. Ben onu 17-18 yıldır tanıyorum. Ben onu tanıyorum, o da beni tanıyor." diye konuştu.

avrupa birliği mülteci
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bakanlıktan Vatandaşlıktan Çıkarılacaklar Listesi
Bakanlıktan Vatandaşlıktan Çıkarılacaklar Listesi
Nusr-Et'in 2017 yılı menüsü..?
Nusr-Et'in 2017 yılı menüsü..?