Kaç kez denediklerini cennete gidince öğreneceğim

Kendisini kaç kez öldürmeye çalıştıklarını bilmediğini söyleyen Fidel, bu soruya her zamanki şakacılığıyla "Cennete gidince öğreneceğim" cevabını vermişti.

Kaç kez denediklerini cennete gidince öğreneceğim
Bu içerik 665 kez okundu.

Fidel Castro, ABD'nin ülkesini işgal etmesi durumunda "savaşarak öleceğini" söylüyordu. 2004 yılının Ocak ayında Havana'da yapılan bir toplantıda "Nasıl öleceğim önemli değil. Ancak kesin olan bir şey varsa, o da ABD'nin bizi işgal etmesi halinde savaşarak öleceğimdir" demişti. 2005'in Şubat ayında ise Fidel, "Cehennemde yaşamaktansa, cennette ölmeyi tercih ederiz" şeklinde konuşuyordu.

Plan düzeyinde kendisini kaç kez öldürtmeyi denediklerini bilmediğini belirten Fidel, her zamanki şakacılığıyla bu soruya "Cennete gidince öğreneceğim" cevabını vermişti. Fidel'i öldürmeye yönelik tüm girişimlerde CIA'in parmağı olduğu biliniyordu.

FİDEL, 90'INCI YAŞ GÜNÜ İÇİN YAZDIĞI MEKTUPTA BARIŞI KORUMALIYIZ DEMİŞTİ

Küba devriminin efsanevi lideri Fidel Castro, 90. yaşını kutlayanlara teşekkür ettiği bir mektup yayımlamıştı.

Granma'da yayımlanan mektupta Fidel, doğum gününü kutlayan herkese teşekkür etmişti.

Fidel, çocukluğunun geçtiği Doğu Küba'daki Biran'ı hatırlatarak, buradaki zengin minerallerin ve kaynakların Papalık'ın emriyle davranan sahipleri tarafından nasıl sömürüldüğünü aktarmıştı.

Babasının Devrim'den önce öldüğünü ve yaşadığı süre boyunca çok acı çektiğini belirten Fidel, o sırada kardeşi Raul ile birlikte devrimci faaliyet yürütürken, kendisinin başına bir şey gelmesi hâlinde yerine geçecek kişiyi bile belirlediğini söylemişti.

Fidel, "ABD başkanlarının makyavelci planlarına neredeyse gülüyordum" demiş, 1952 yılında diktatör Batista iktidara geldiğinde, hiçbir örgütün kendilerinin vermeye hazırlandığı mücadeleye hazır olmadığına ikna olduğunu da dikkat çekmişti.

Gezegenimizin geleceğine dair endişelerini de belirten Fidel, dünya nüfusunun gittikçe arttığını belirtmişti.

Japonya ziyaretinde Hiroşima ve Nagazaki'ye atılan atom bombaları için özür dilemeyen ABD Başkanı Barack Obama'yı eleştiren Fidel, Çin ve Rusya'nın nükleer silahlarla tehdit edilmemesi gerektiğini belirterek, "Onlar çok değerli halklar" diye yazmıştı.

Fidel, "Gezegenimizdeki en önemli şey barışı korumak" diyerek mektubunu sonlandırmıştı.

FİDEL'İN NAAŞI KENDİ İSTEĞİ DOĞRULTUSUNDA YAKILACAK

Küba Devlet Başkanı Raul Castro Ruz, Fidel'in ölümünü duyurduğu açıklamasında, düzenlenecek tören öncesinde bilgi verdi.

Fidel'in kendi isteğince naaşının yakılacağını ve bugün krematoryuma gönderileceğini bildiren Raul, törenin ayrıntıları hakkında gün içinde açıklama yapılacağını duyurdu.

 

Kaynak: SOL HABER PORTALI

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bakanlıktan Vatandaşlıktan Çıkarılacaklar Listesi
Bakanlıktan Vatandaşlıktan Çıkarılacaklar Listesi
Nusr-Et'in 2017 yılı menüsü..?
Nusr-Et'in 2017 yılı menüsü..?