"Türkiye'ye barış gelmesini istemeyenler Tahir Elçi'ye kurşun sıktı"

Ölümünün birinci yıl dönümünde anılan Diyarbakır Barosu eski Başkanı Tahir Elçi’nin eşi Türkan Elçi katıldığı bir radyo programında; "Türkiye'ye barış gelmesini istemeyenler Tahir Elçi'ye kurşun sıktı" açıklamasını yaptı.

Bu içerik 524 kez okundu.

Ölümünün birinci yıl dönümünde anılan Diyarbakır Barosu eski Başkanı Tahir Elçi’nin eşi Türkan Elçi  katıldığı bir radyo programında; "Türkiye'ye barış gelmesini istemeyenler Tahir Elçi'ye kurşun sıktı" açıklamasını yaptı.

RS FM'de Enver Aysever'in programına konuk olan Türkan Elçi, "Türkiye'ye barış gelmesini istemeyenler Tahir Elçi'ye kurşun sıktı" dedi.

Sol'da yer alan habere göre; "Ben asla ötekileştirici, ayrıştırıcı bir söylemde bulunmayacağım" diyen Elçi, "Ahmet Hakan'ın programına şarlatanlar çıkıyor, izlemiyorum. Anlamıyorum, niye inanıyor insanlar onlara.Ölümü yaşadığım andan itibaren hedef gösterecek bir dil kullanmak istemedim. Buna Ahmet Hakan da dahildir” ifadelerini kullandı.

Devlet neden katili bulmak istemez”

Elçi konuşmasına şu şekilde devam etti; "Eşinin ölüm yıldönümünde huzurla anabilecekken ben orada insanlara bir şey olur mu kaygısı taşıyorum?İddianame çıkacak diye bekledik.Ne iddianame ne tanık gördük. Tanıklık yapacak bir tane bile insan yok mu?Öylesine kaotik bir ortamda yaşıyoruz ki artık bir bomba patlasa terör uzmanları bile yorum yapamıyor. Devlet neden katili bulmak istemez? Hak ettiği cezayı buldu gibi düşünülüyor.”

Tahir Elçi kimdir?

1966 yılında Şırnak’ın Cizre İlçesinde doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini Cizre’de tamamladı. Elçi, 1991 yılında Dicle Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu.

1992 yılından itibaren Diyarbakır da serbest avukatlık yapan Elçi, daha sonraları ise 1998-2006 arası Diyarbakır Barosu’nda yönetici olarak görev yapmış ve Diyarbakır Barosu Başkanlığı yanı sıraTürkiye Barolar Birliği İnsan Hakları Merkezi Bilim Danışma Kurulu üyesi olarak da görev yapıyordu.

Türkan Elçi ile evli olan ve iki çocuğu olan Tahir Elçi, Almanya’da bulunan Avrupa Hukuku Akademisinde (ERA) uluslararası ceza hukuku ve ceza yargılaması eğitimi görmüş, bir çok ulusal ve uluslararası toplantı ve konferansa konuşmacı olarak yer almış, tebliğ sunmuştur.

1998 yılından beri staj eğitimi ve meslek içi eğitimlerde ceza ve insan hakları hukuku alanında seminerler vermekteydi. 1998-2006 yılları arasında Diyarbakır Barosunda yöneticilik yapmıştır. Türkiye Barolar Birliği (TBB) İnsan Hakları Merkezi Bilim Danışma Kurulu üyesi de olan Elçi, Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) Kurucular Kurulu üyesi ve bir çok sivil toplum örgütünün kuruluşu ve çalışmalarında yer almıştı.


 

tahir elçi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bakanlıktan Vatandaşlıktan Çıkarılacaklar Listesi
Bakanlıktan Vatandaşlıktan Çıkarılacaklar Listesi
Nusr-Et'in 2017 yılı menüsü..?
Nusr-Et'in 2017 yılı menüsü..?