Suriyeler Avrupa'ya gitmek istiyor

Ülkelerindeki iç savaştan kaçarak gelen Suriyeli sığınmacılar, Türkiye'nin sınır kapılarını açması durumunda Avrupa'ya gitmek istediklerini dile getirdiler.

Suriyeler Avrupa'ya gitmek istiyor
Bu içerik 476 kez okundu.

Ülkelerindeki iç savaştan kaçarak gelen Suriyeli sığınmacılar, Türkiye'nin sınır kapılarını açması durumunda Avrupa'ya gitmek istediklerini dile getirdiler.

''Türkiye'ye minnettarız''

Suriye Mültecilerle Dayanışma Derneği Başkanı Muhammed Salih Ali, AA muhabirine yaptığı açıklamada, iç savaşın başladığı günden itibaren can güvenliği  endişesiyle evlerini terk etmek zorunda kalan Suriyelilere kucak açan Türkiye'ye minnettar olduklarını söyledi.Türkiye'nin Suriyeli sığınmacılara sağlık, eğitim ve iş imkanı noktas

''Avrupa verdiği sözü yerine getirmedi''

ında büyük yardımda bulunduğunu vurgulayan Ali, Avrupa'nın ise verdiği sözü yerine getirmediğini belirtti.

''Suriyenin kuzeyinde yaşayanların yarısı gelir''

Suriye'den kaçmak isteyenlerin, insan kaçakçılarına bin dolara varan  ücretler ödediğini dile getiren Ali, "Türkiye kapıları açarsa, Suriye'nin  kuzeyinde yaşayanların yüzde 50'si gelir. Çünkü orada can güvenliği kalmamış,  terör örgütlerinin girdiği bölgede gerginlik yaşanıyor. Kapı açılırsa şu an 4  milyon olan Suriyeli sayısı 8 milyona kadar çıkabilir. Bu insanlar ümitsiz  kalırsa, Avrupa Birliği yardımları, ümitleri biterse üçüncü ülke arayacaklar.  Tehlikeli olmasına rağmen denizden bile geçişler artacak." dedi.

''Gitmek isteyenler epey fazla''

Ali, bazı Suriyelilerin Türkiye'de kalmayı tercih etmesine rağmen  gitmek isteyenlerin sayısının çok fazla olacağına dikkati çekti.

''Sınır açılırsa izdiham olacak''

Geçen yıl Edirne sınırına giden Suriyelilerin sayısını anımsatan Ali, "Bir yıl önce Edirne'de birçok insan toplandı sınırın açılması için. Sınır açılırsa zannediyorum ki İstanbul yoluna otobüsler yetişmeyecek.Halep'te, Kamışlı'da Edirne sınırının açıldığı duyulursa, zannediyorum bütün yollarda izdiham olacak. Herkes can güvenliği için gelecek." ifadelerini kullandı.

''Daha iyi şartlar için gitmek istiyoruz''

Halep'ten 1,5 yıl önce üç çocuğuyla geldiği İzmir'de berberlik yapan  Besil Abdülrahman, zor durumlarında kendilerine sahip çıkan Türkiye'ye  minnettarlık duyduklarını bildirdi.

Bir kardeşinin Kanada'da olduğunu, ailesiyle onların yanına gitmek  istediğini anlatan Abdülrahman, "Deniz yoluyla gitmek istedim ama ölümler çok  oluyor diye korktuk, gitmedik. Türkiye'de çok iyi ağırlandık ama daha iyi şartlar  için Avrupa'ya gitmek istiyoruz. Sadece ben değil buradaki herkes gitmek  istiyor." dedi.

''Kapıların açılmasını bekliyoruz''

Şam'dan 1,5 yıl önce Türkiye'ye gelen inşaat mühendisi Mehmet Kalluf, ülkelerinde çıkan iç savaşın ardından birçok arkadaşının Avrupa'ya gittiğini belirterek, "Burada yaşam çok iyi ama Türkiye kapıları açarsa Almanya'ya giderim, ailem orada. Görüştüğüm arkadaşlarım da Avrupa'ya gitmek istediğini söyledi." diye konuştu.

 

Kaynak:EnSonHaber

#suriye #avrupa
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
boss     0000-00-00 avrupaya gitmek istiyorlarda once beginlerini dusunce tarzlarini deystirsinler.taciz saldirganlik kultursuzlukle kimse almaz onlari.arti suryede savas var da neden onlarin yani sira avgani pakistanlisi bilmem daha ismini duymadimiz milletler de geliyio onlara neden musade ediliyor.turkiyede kiler counluk avgan pakistan suryeliler cok az.parasi olanlar turkiyede zaten yasiyo yada avrupa amerika aldi.su an sokakta olanlar suryeli bile degil
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bakanlıktan Vatandaşlıktan Çıkarılacaklar Listesi
Bakanlıktan Vatandaşlıktan Çıkarılacaklar Listesi
Nusr-Et'in 2017 yılı menüsü..?
Nusr-Et'in 2017 yılı menüsü..?