Mithat Alam yaşamını yitirdi

Boğaziçi Üniversitesi Mithat Alam Film Merkezi ve Altyazı dergisinin kurucusu Mithat Alam Eğitim Vakfı'nın kurucusu Mithat Alam hayatını kaybetti.

Mithat Alam yaşamını yitirdi
Bu içerik 819 kez okundu.

Boğaziçi Üniversitesi Mithat Alam Film Merkezi ve Altyazı dergisinin kurucusu Mithat Alam Eğitim Vakfı'nın kurucusu Mithat Alam hayatını kaybetti.

Bir süredir pankreas kanseri tedavisi gören Alam’ın cenazesi, 30 Kasım Çarşamba günü Bebek Camii’nde öğle namazını takiben Rumelihisarı Aşiyan Mezarlığı’nda toprağa verilecek. 30 Kasım-1 Aralık tarihinde saat 18.00’dan itibaren Mithat Alam Film Merkezi’nde taziye ziyaretleri gerçekleştirilecek.

Alam’a 36. İstanbul Film Festivali kapsamında 5 Nisan 2017 günü ‘Sinema Emek Ödülü’ verileceği açıklanmıştı.

"Ve nihayet Mithat Alam"

Atilla Dorsay, ödülün açıklanmasında hemen sonra yazdığı yazıda Alam’dan şu sözlerle bahsetmişti:
“Ve nihayet Mithat Alam. Bu yazıyı yazmamın asıl nedeni. Kökenlerimiz, okullarımız, semtlerimiz ve yaşamlarımız son derece farklı olsa da raslantıların bizi karşılaştırıp aynı ortak merak ve ilgi alanı, yani sinema çevresinde dost kıldığı sevgili Mithat. 


Onunla ilişkili ne çok anım var!..Hacı Baba’daki (o içki içmediği için!) şarapsız yemeklerimiz... 70’lerde TRT’nin gösterdiği klasik filmlerden birini bizim evde nefes almadan izleyişimiz... Onun o ünlü yıllık ‘Londra seyahatleri’ ve oradan birçok filmi görüp kimilerinin (döneme göre) video-kaset veya DVD’lerini alıp dönmesi.


Mithat aslında yalnız bir insandı. Babasının işini devralmış ve ölümünden sonra da başarılı biçimde sürdürmüştü. Ama evlenmeyi hiç istemedi, aile kuramadı.
Yıllar sonra, tam olarak 2008’de mezunu olduğu Boğaziçi üniversitesiyle bir anlaşma yaptı. Ve Mithat Alam Film Merkezi’ni kurdu. Üniversite kampüsü içindeki binayı yaptırdı, arşivini kurdu, sinema eğitimini başlattı. Tüm servetini bu işe adamıştı: artık Boğaziçili tüm genç sinema sevdalıları onun öğrencisi, giderek çocuklarıydı.    


(...)
Bu ülkemizde eşi-benzeri olmayan bir özveridir, kendini bir tutkuya, bir ideale adamadır. Büyük saygıyla karşılanması gereken bir şey. Bu nedenle son birkaç yılda ona bizim SİYAD’dan bir emek ödülü verdirmek için uğraştım, ama başaramadım. Bizim genç yazarlar artık beni pek dinlemiyor!...
Ama bu yıl bunu sağolsun İKSV- İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı yaptı. İlk toplantıda adı geçti, hepimiz üzerine atladık. Ve ilk kabul edilen isim oldu.”

 

mithat alam boğaziçi üniversitesi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bakanlıktan Vatandaşlıktan Çıkarılacaklar Listesi
Bakanlıktan Vatandaşlıktan Çıkarılacaklar Listesi
Nusr-Et'in 2017 yılı menüsü..?
Nusr-Et'in 2017 yılı menüsü..?