Europol'den Avrupa'ya 'terör' uyarısı!

uluslararası organize suç ve teröre karşı işbirliği teşkilatı Europol, radikal dinci teröristlerin araçlı bomba saldırısı ihtimali üzerine Avrupa'ya uyarıda bulundu.

Europol'den Avrupa'ya 'terör' uyarısı!
Bu içerik 429 kez okundu.
Uluslararası organize suç ve teröre karşı işbirliği teşkilatı Europol, Avrupa’ya terör saldırısı ihtimali üzerine uyarıda bulundu. 1999 yılında kurulan Europol, radikal dinci teröristlerin Avrupa’da araçlı bomba saldırısı ihtimaline dikkat çekti. Radikal dinci teröristlerin bugüne kadar doğu ülkelerinde yaşanan araçlı bomba saldırılarına Avrupa’da sık rastlanmadığını ve bu tür eylemlerin Avrupa’da gerçekleşme ihtimalin yüksek olduğu hatırlatıldı. 13 Kasım 2015 Paris, 22 Mart 2016 Brüksel’de yaşanan terör eylemlerinde teröristlerin intihar bombacılarının kendini patlatması sonucu birçok masum insan hayatını kaybetmişti. Europol, teröristlerin ayrıca bu saldırılara ek olarak araçlı bomba saldırısı düzenleyeceğinin öğrenildiği ve bunların önlendiğini de açıkladı.
Europol Nedir?
Avrupa Polis Ofisi ya da kısaca Europol.
Avrupa Birliği üyesi ülkeler ile birliğin ortaklık kurduğu diğer ülkelerin güvenlik güçleri arasında, uluslararası organize suçlar ve terörizm konusunda iş birliği ve etkili çalışma ortamı sağlamak amacıyla kurulmuş bir birimdir. Ofisin iş birliği sahası içinde yasa dışı uyuşturucu ve motorlu taşıt ticareti, çocuk pornografisi de dâhil her türlü insan ticareti, para ve diğer ödeme araçları ile ilgili kalpazanlık, radyoaktif ve nükleer maddelerin yasa dışı ticareti ve bu suç türleri ile ilgili karapara aklama, yasa dışı göç konuları da yer almaktadır.

Merkezi Hollanda'nın Lahey kentinde bulunan Avrupa Polis Ofisi, 1976 tarihinde kurulan TREVI (Terrorism-Racism-Violence-International) olarak adlandırılan hükümetler arası bir kuruluşun temelleri üzerine kurulmuştur. Europol adı ilk olarak Haziran 1991'de düzenlenen Lüksemburg Zirvesi'nde gündeme gelmiş ve 1992 tarihli Maastrich Anlaşması K-3. maddesi çerçevesinde kurulması öngörülmüştür. Kuruluşun sözleşmesi 1995'te hazırlanmış ve AB Üyesi Devlet parlamentolarında onaylandıktan sonra 1999 tarihinde etkin olarak yürürlüğe girmiştir. İlk olarak 1994'te EDU ( Europol Drugs Unit) adıyla sınırlı bir yetki alanıyla uyuşturucu konusunda faaliyet göstermeye başlayan ofis, bugün 27 ülkeden 600'ün üzerinde çalışanı bulunan bir kurum hâline gelmiştir. Kuruluş, 1 Ocak 2010 tarihinde yürürlüğe giren Konsey Kararı ile Kanun Uygulayıcılar Birimi olarak adını değiştirmiş ve AB kuruluşu haline gelmiştir.

Çalışanlarının sorgulama ve tutuklama yetkisinin bulunmadığı Kanun Uygulayıcılar Birimi (Europol), Avrupa Birliği üyesi ülkelerin polis teşkilâtları için suç analizi yapmakta, operasyonel ve stratejik istihbarat toplamakta ve iletişim ağı oluşturmaktadır.

europol europol nedir avrupa birliği terör uyarısı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bakanlıktan Vatandaşlıktan Çıkarılacaklar Listesi
Bakanlıktan Vatandaşlıktan Çıkarılacaklar Listesi
Nusr-Et'in 2017 yılı menüsü..?
Nusr-Et'in 2017 yılı menüsü..?