Avusturya'nın yeni cumhurbaşkanı Alexander Van Der Bellen

Avusturya'nın yeni cumhurbaşkanı Yeşiller Partisi'nin adayı Alexander Van Der Bellen oldu. Konuşmasında seçim süresince kendisini destekleyenlere teşekkürlerini sunan Bellen, "Herkesin cumhurbaşkanı olacağım" ifadelerini kullandı.

Avusturya'nın yeni cumhurbaşkanı Alexander Van Der Bellen
Bu içerik 641 kez okundu.

Avusturya'da yapılan cumhurbaşkanlığı seçimini, resmi olmayan sonuçlara göre Yeşiller Partisi'nin adayı Alexander Van Der Bellen'in kazandığı açıklandı.

Anadolu Ajansı’nda yer alan habere göre Avusturya’da yapılan cumhurbaşkanlığı seçimine ait oy sayım işlemleri tamamlandı. Avusturya devlet televizyonu ORF’nin paylaştığı resmi olmayan seçim sonuçlarına göre, seçimi Yeşiller Partisi'nin adayı olan Alexandre Van Der Bellen kazandı.

Van Der Bellen yüzde 53,3 ile cumhurbaşkanı

Van Der Bellen’in yüzde 53,3, rakibi Hofer ise yüzde 46,7 oy aldığı seçime katılım yüzde 74 oranında gerçekleşirken, resmi sonuçların mektuplu oyların sayımı sonrası iki gün içersinde açıklanması bekleniyor.

“Herkesin cumhurbaşkanı olacağım”

Van Der Bellen, seçim sonuçlarının açıklanmasının ardından Hofburg Sarayı'nda düzenlediği basın toplantısında, seçim kampanyası boyunca kendisini destekleyenlere teşekkürlerini sundu.

Seçim sonuçları ile Avrupa’ya pozitif bir sinyal verildiğini belirten Van Der Bellen, görev süresince Avrupa yanlısı bir tutum içerisinde olacağını belirtti. Herkesi kucaklayacağını söyleyen Van Der Bellen, "Dünyaya açık hareket edeceğim, beni seçen, seçmeyen, çok ya da az isteyerek seçen herkesin cumhurbaşkanı olacağım, partiler üstü bir pozisyonda hareket edeceğim, kimseyi ayırmadan herkesi kucaklayacağım" dedi.

“6 yıl sonra daha fazla enerji yüklü olarak yeniden deneyeceğim”

Aşırı sağcı Avusturya Özgürlük Partisi'nin (FPÖ) cumhurbaşkanı adayı Norbert Hofer ise açıklamasında, "Çok üzgünüm, çok şaşkınım. Ancak seçmenler her zaman haklıdır. Halkın verdiği karara saygı duyuyorum” ifadelerini kullandı.

Bir sonraki cumhurbaşkanlığı seçimine katılımı için yeşil ışık yakan Hofer, "6 yıl sonra çok daha fazla enerji yüklü olarak yeniden deneyeceğim." diyerek sözlerine devam etti.


 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bakanlıktan Vatandaşlıktan Çıkarılacaklar Listesi
Bakanlıktan Vatandaşlıktan Çıkarılacaklar Listesi
Nusr-Et'in 2017 yılı menüsü..?
Nusr-Et'in 2017 yılı menüsü..?